Drewniany domek na narzędzia w ogrodzie


Domek narzędziowy to nie jest pierwsza rzecz wśród produktów ogrodowych, na jaką zwracamy uwagę. Chcąc zaaranżować swoją przydomową przestrzeń od razu nasz wzrok kieruje się na gustowne drewniane altany ogrodowe, drewniane pergole i szpalery, a także na cudowne tarasy. Istnieje jednak coś, co przykuwa uwagę mnogością zastosowań oraz tym, jak uroczo wpisuje się w krajobraz. Jest to drewniany domek narzędziowy.

Do czego służy drewniany domek narzędziowy ?

Zacznijmy od bardziej praktycznej strony –  drewniany domek narzędziowy jest miejscem, gdzie o każdej porze roku przechowujemy najpotrzebniejsze w pracach ogrodowych przedmioty. Mogą to być narzędzia naprawcze, gwoździarki, kosiarka, wiadra, węże ogrodowe, zraszacze itd. W okresie zimowym w takim schowku mogą znaleźć się meble ogrodowe, z których nie korzystamy poza sezonem.

Latem, gdy duża część magazynowanych przedmiotów jest w użyciu, domek narzędziowy z drewna, po uprzednim przygotowaniu, może posłużyć dzieciom za miejsce do zabaw. Nie sposób wyobrazić sobie lepszej "bazy" – miniaturki, w której można bawić się w sklep lub dom. Gwarantujemy, że drewniane domki mogą stać się tak samo przyjazne dziecku, jak drewniane huśtawki czy domki na drzewie.

Gdzie postawić ?

Skłaniajmy się raczej do tego, aby elementy z naturalnego drewna komponować w przestrzeni blisko siebie. Jeśli posiadamy drewutnię lub elementy naszej elewacji są z drewna, domek można postawić w ich sąsiedztwie. Dobrze, żeby był blisko ujęcia wody i stołu, na którym wykonujemy swoje ulubione czynności. Wówczas nie będziemy musieli nosić wszystkiego na dalekie odległości.
Domek narzędziowy w ogrodzie
Domku na narzędzia nie polecamy stawiać przy altanie ogrodowej. Jest to miejsce, w którym przyjmujemy gości i spędzamy miłe chwile – ten zakątek postarajmy się zagospodarować roślinnością. Chcąc skupić najbardziej estetyczne cechy w jednym miejscu, z altaną zestawiajmy bruk drewniany, pergole i szpalery obrośnięte cudownymi pnączami, a także oczka wodne z mostkami z drewna.

Domek na narzędzia lepiej sprawdzi się przy płocie osłonowym, na przykład w rogu działki, jeśli mamy niewielki ogród. Wówczas nie będzie zabierać cennego miejsca w samym centrum i zbyt odciągać uwagi od innych produktów ogrodowych.

Eksploatacja

Drewniany domek narzędziowy, bez względu na jego lokalizację, musi zostać odpowiednio zaimpregnowany. W naszym klimacie drewno jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne oraz na działanie szkodników, które żywią się nim. Kupując drewniane produkty ogrodowe w sklepach, mamy gwarancję wieloletniej jakości. Odpowiada za to proces impregnacji ciśnieniowej, która chroni drewno na okres około dekady. Pamiętajmy jednak, że tarcie oraz działanie promieni słonecznych wpływa z czasem na wygląd naszego drewnianego domku. Wówczas trzeba okresowo lakierować i impregnować drewno samodzielnie.

Zobacz również altankę działkową - Gerda zestaw G