Płoty drewniane w 2022: co za, a co przeciw takiej inwestycji?

Płoty drewniane przetrwały próbę czasu. O ile jeszcze ponad półtora wieku temu drewno było standardowym materiałem budowlanym, przez ostatnie dekady konkurencję dlań stanowiły chociażby aluminium czy beton. Czy w 2022 r. wciąż warto kierować wzrok na osłony ogrodowe drewniane? Pytanie skierowaliśmy do specjalisty ProduktyOgrodowe.pl w kontekście aktualnej oferty na płoty drewniane.

Czy płoty drewniane w 2022 r. mają rację bytu?

Chociaż drewno wydaje się przeżytkiem, nigdy nie ustąpiło miejsca tworzywom sztucznym, stali czy betonowi. Głównie za sprawą tego, że takie produkty jak płoty ogrodowe, ale też meble czy elementy małej architektury, które wykonane są z drewna, mają w sobie naturalną duszę, są przytulne, bliższe człowiekowi, mają mniej przemysłowy charakter. Płoty drewniane ogrodowe pasują do wielu budynków o zróżnicowanej stylistyce elewacji oraz otoczenia – trzeba to przyznać, uniwersalność płotów z drewna jest bezdyskusyjna, dla wielu to atut. 

Płoty ogrodzeniowe drewniane, także w bieżącym roku, mają kluczową zaletę, jaką jest atrakcyjna cena, niskie koszty transportu oraz montażu. Kupując np. płoty panelowe drewniane, bezpośrednio od producenta możemy liczyć nie tylko na jakość i terminowe wykonanie, ale też dobrą cenę, okrojoną z marż dystrybutorów, np. sklepów budowlanych. Dysponując podstawowymi narzędziami, parą pomocnych rąk oraz stosując się do zaleceń producenta, płoty drewniane do ogrodu jesteśmy w stanie zamontować w pełni samodzielnie. Także ich utrzymanie w czystości oraz optymalnym stanie ochrony nie wymaga pomocy specjalistów. Także generalnie mówiąc, koszty związane z zakupem i utrzymaniem płotów drewnianych wciąż mocno zachęcają. 

Dlaczego płoty drewniane ustępują rozwiązaniom konkurencyjnym?

Mimo sympatii do tego, co oferują płoty drewniane ogrodowe, jako produkty naturalne i niedrogie, alternatywne modele z aluminium czy stali są zdecydowanie bardziej urozmaicone pod kątem dekoracyjnym. Ogrodzenia tego typu produkowane są w najnowszych technologiach, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie zróżnicowanych kształtów, często bardzo finezyjnych, jak również zróżnicowanej kolorystyki dzięki metodzie lakierowania natryskowego.

Drewniane ogrodzenia nie mają tych samych wskaźników fizyko-chemicznych co ich odpowiedniki z aluminium, stali czy nawet kamienia. Ich zalety, czyli fakt, że płoty ogrodzeniowe drewniane są lekkie i łatwe w montażu i konserwacji, bywają także ich wadami – łatwiej je uszkodzić na rozmaite sposoby, czy to mechanicznie, czy z przyczyn atmosferycznych (np. wiatru).