Altany – lepszy „brat” pawilonów

Modne w ostatnich latach działki rekreacyjne to sposób na tanie wakacje, weekendowy relaks na łonie natury czy miejsce na spotkania z przyjaciółmi. Obowiązkowym elementem wyposażenia takich ogrodów bywa pawilon ogrodowy, którego doskonałym, znacznie trwalszym i estetyczniejszym zamiennikiem może być drewniana altana.
Altana czy pawilon? Na czym polega przewaga drewnianych altan nad składanymi tekstylnymi pawilonami? Jaki model altany ogrodowej wybrać, aby najlepiej spełniała swoje zadanie?


Pawilon niezbędny w każdym ogrodzie


Współczesne ogrody to miejsca urządzane głównie pod kątem estetyki i funkcjonalności. W przeciwieństwie do tych, jakie wiele osób zna jeszcze z czasów dzieciństwa, dziś już nie preferuje się upraw marchewki, kapusty czy porów, a jedynym jadalnym produktem ogrodów są krzewy i drzewa owocowe. Nastawianie na relaks wymaga odpowiedniego wyposażenia, a ponieważ modne w ostatnich latach są ogrodowe przyjęcia, niezbędnym elementem wyposażenia jest odpowiedni pawilon.

Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i nadmiernym słońcem, ale też sposób na bezpieczne i komfortowe spędzenie kilku godzin na łonie natury, w warunkach nieco atrakcyjniejszych niż ogrodowy trawnik. Pod dachem do potraw i szklanek nie wpadają liście, wiatr nie zdmuchuje serwetek, a i owady trzymają się z daleka. Przez lata te funkcje ochronne pełniły skąpane pawilony tekstylne. Dziś takie możliwości stwarzają o wiele piękniejsze i bardziej komfortowe altany.

Duża altana drewniana w ogrodzie


Funkcjonalne i estetyczne walory altan

Altany z pewnością mają wielką przewagę nad pawilonami tekstylnymi. Pomimo że nie można ich złożyć na zimę i schować do magazynku, to wykonane z solidnego drewna, doskonale zabezpieczone przetrwają lata, dystansując pod tym względem każdy pawilon. Drewno jest odporne na rozdarcia, zabrudzenia, wytrzymuje zmienne warunki pogodowe, a dzięki stałemu ulokowaniu konstrukcji w ogrodzie – eliminuje problem corocznego zmagania się z ustawieniem. Stabilność to kolejna ważna cecha altany. Jej konstrukcja wytrzyma silne podmuchy wiatru, opady deszczu i nie zawali się na głowy biesiadników.
Inną cechą altan, która przemawia za ich wyborem jest solidna drewniana podłoga, pozwalająca na ustawienie stołu. Osoby lubiące zabawy przy muzyce znajdą odpowiednie miejsce na taniec, a trwałe i płaskie podłoże będzie sprzyjać ulokowaniu grilla, barku z napojami i innych tego typu akcesoriów. Poza tym drewniana altana jest po prostu piękna, i znacznie lepiej komponuje się z naturalnym środowiskiem niż kolorowe daszki z tkanin czy tworzyw sztucznych. To nie tylko wygoda, ale i efektowne uzupełnienie aranżacji ogrodu oraz doskonałe miejsce na pnącza.