Altany drewniane – jak zbudować dzięki nim niepowtarzalny nastrój w ogrodzie?

Wśród szeroko dostępnych produktów ogrodowych na naszym rynku, trudno o bardziej wdzięczny element architektoniczny, niż altanki drewniane. Mają one szereg zalet czysto praktycznych, ale najwięcej zyskały wśród posiadaczy domków jednorodzinnych swoim urokiem. Altany ogrodowe drewniane, nawet te najmniejsze, potrafią bowiem odmienić oblicze każdego ogródka, sprawiając, że nudna dotąd przestrzeń zyskuje status prywatnego parku. Jak przygotować ogród z altanką? Oto kilka wskazówek!

Jak zaprojektować altanę ogrodową otoczoną drzewami?

Jeśli nie jesteś urodzonym architektem krajobrazu, to nic nie szkodzi – nie łam się już na starcie, gdyż urządzanie otoczenia altanki ogrodowej to doskonała zabawa. Twój autorski projekt zacznij od wyboru odpowiednich drzewek – rozsiane wokół sprawią wrażenie mini lasu, w którym altany ogrodowe to prawdziwe perły w koronie. Jeśli zależy Ci na zachowaniu intymności, pomyśl o drzewach iglastych, które oddzielą strefę rekreacyjną od wścibskich oczu sąsiadów czy przechodniów. Niestety, czasem taki zabieg jest trochę kosztowny, np. sprawia, że do altanki ogrodowej nie dociera wystarczająca ilość światła.

Jeśli nie dysponujesz dużym trawnikiem, albo pierwotny pomysł nie przekonuje cię w stu procentach, zdecyduj się na nasadzenia w donicach. Altanki z drewna świetnie komponują się z nowoczesnymi pojemnikami z tworzywa – szczególnie ciemne drewno i jasny, połyskliwy plastik. Młode drzewka w donicach mają dużo uroku, a jeśli pomysł Ci się odwidzi, sprawnie możesz ten element usunąć lub zmienić.

Altanki ogrodowe i prowadzące do nich ścieżki

Jeśli altany ogrodowe traktujemy jak centralny, najważniejszy punkt przydomowej przestrzeni, a resztę elementów małej architektury dobieramy w odniesieniu do tego obszaru, to warto pomyśleć nie tylko o drzewkach, ale również o ścieżce. Dobrze zorganizowana przestrzeń, czyli droga od wyjścia do ogrodu, która prowadzi do altany drewnianej, zmieni kompletnie oblicze owego ogrodu. My polecamy bruk kamienny lub bruk drewniany – mają w sobie coś nieregularnego, naturalnego i przytulnego zarazem.

Ścieżka oddziela otoczenie altany ogrodowej na dwie strefy – tę, po której chodzimy, oraz tę, która jest przeznaczona do nasadzeń. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i goście wiedzą, jak należy się poruszać, aby nie naruszać miejsca, przeznaczonego dla roślinności. Nasz prywatny, mini ogród botaniczny wokół altany drewnianej będzie doskonale się wówczas prezentował – polecamy pomyśleć o niewielkich krzewinkach iglastych, sadzonych wzdłuż krawężnika ścieżki – doda to jeszcze więcej uroku – formę zielonego szpaleru, który przez cały rok dumnie wskazuje drogę do altany ogrodowej.

Altana ogrodowa – jak zrobić, by była użyteczna także po zmroku?

Drzewa, krzewy i kwiaty to najistotniejszy element aranżacji – pozostawiamy go waszej wyobraźni. Jeśli już udało wam się wymyślić, jak zaprojektować altanę ogrodową i wyposażyć ją w ścieżkę, to warto przejść do kolejnego etapu, jakim jest oświetlenie. Otoczenie altany powinno być wyposażone w źródło światła, zwłaszcza, jeśli altana ogrodowa oddalona jest od elewacji budynku i nie może doświetlić jej np. reflektor.

Drogę do altany ogrodowej polecamy oświetlić na dwa sposoby. Jednym jest wykorzystanie pylonów z panelami słonecznymi. Jest to energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie – spokojne, wytłumione światło, jakie oferują te pylony wystarczy, by rzucić promienie na ścieżkę i bezpiecznie poruszać się po ogrodzie. Innym rozwiązaniem są donice LED. Urzekły nas, bo mają dwa zastosowania. Z jednej strony dają sporo nowych możliwości nasadzeń wokół altanki drewnianej, z drugiej zaś potrafią świecić nocą. Półtransparentne tworzywo w nocy zmienia się w ogrodowy pylon, co wygląda doskonale i jest bardzo przydatne.

Oba źródła światła polecamy rozmieścić losowo także w całym otoczeniu altany ogrodowej, a nie tylko na ścieżce. Pojedyncze świetliki w naszym autorskim „parku” sprawią, że wieczorne chwile w ogrodzie z altanką będą przyjemne, a sam ogród wyda się mniej mroczny.