Jak dobrać odpowiednią donicę ogrodową?

 

Kryteria zakupu praktycznie każdego codziennego są bardzo różne i zależą od osobistych preferencji kupującego. Ma na to wpływ ludzki charakter. Jedni lubią praktyczność, inni estetykę. Znajdą się tacy, dla których głównym wyznacznikiem jest cena i inni, którzy zwrócą uwagę na renomę lub markę produktu. W przypadku donic ogrodowych wydawać się może, że nie ma nic bardziej intuicyjnego. Jednak niezastosowanie się do kilku fundamentalnych zasad może przyczynić się do tego, że nasze rośliny nie będą rozwijały się należycie.

Podstawą jest znalezienie złotego środka pomiędzy praktycznością a estetyką. Głębokość, perforacja, nawet materiał, lub przepuszczalność dla światła – to tylko kilka z całego szeregu cech, które mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na prawidłowy wzrost rośliny. Wiadomo jednak, że donice (szczególnie drewniane donice) są  przecież także ozdobą i integralną częścią aranżacji wnętrza lub ogrodu – nie może przytłaczać ani razić swoją brzydotą. Jak więc znaleźć odpowiedni balans?

W wystroju wnętrza donica może mieć dwie funkcje, musimy dobrze zastanowić się, która bardziej odpowiada naszym pomieszczeniom. W jednym wariancie, kiedy wnętrze jest urządzone oszczędnie i minimalistycznie, pojedyncze dodatki, jak donica, stosowane są jako element, który przełamuje barwą lub kształtem całą koncepcję. Donice mogą być wówczas zdobne i okazałe, z oryginalnymi kolorami lub nietuzinkowym kształtem. W drugim wariancie to roślina jest ozdobą – ma przyciągać uwagę i być głównym bohaterem. W takich sytuacjach donica powinna być raczej minimalistyczna, o jednolitej barwie i geometrii. Wówczas to na roślinie będzie mogła skupić się cała uwaga i unikniemy efektu zbytniej pstrokacizny.
Donica drewniana w ogrodzie
W przypadku donic ogrodowych sprawa ma się nieco inaczej. Tutaj oprócz oczywistych względów estetycznych należy zwrócić uwagę na rozmiary oraz materiał wykonania donicy. Musimy pamiętać, że jest ona narażona na zmienne warunki atmosferyczne przez cały rok. Pamiętajmy także o odpowiednich rozmiarach i wadzę donicy. Nie musi być to zależne tylko od gabarytów rośliny – w miejscach intensywnych powiewów wiatru przewymiarowana donica pozwoli uniknąć przewrócenia i uszkodzenia.

W przypadku roślin mocno kwitnących zaleca się raczej donice jednolite barwą i kształtem. Nieco bardziej ekstrawaganckie sprawdzą się w kompozycji z roślinami o ozdobnych liściach. Pamiętajmy o tym, że donica jest stale narażona na działanie promieni słonecznych. Dobrym materiałem jest w takim przypadku glina, która powoduje, że donica nie nagrzewa się, co chroni korzenie. Rośliny pnące nie nadają się do stojących donic. Polecamy znaleźć dla nich jakiś miły kącik w formie wiszącej doniczki lub kwietnika.

Jeśli posiadamy na działce odpowiednich wymiarów ścieżkę, to donica jest bardzo dobrym rozwiązaniem, aby stworzyć swoisty szpaler. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji warto stawiać jednakowe donice, zawierające w sobie jednakową roślinność. Na rynku dostępne są również donice z wbudowanym oświetleniem typu LED. To bardzo ciekawe i stosunkowo niedrogie rozwiązanie dla oświetlenia balkonów, ganków czy właśnie ścieżek.