Drewno w ogrodzie – wysmakowana alternatywa dla betonu i stali


Drewno to materiał budulcowy, który historia pamięta od najdawniejszych lat. Jako budulec, służył pierwszym cywilizacjom tworzyć infrastrukturę grodów, wsi i miast, a także był podstawą budowy maszyn, pojazdów i przedmiotów codziennego użytku. Jego fenomen wynikał przede wszystkim z dostępności oraz z faktu, że łatwo dał się obrabiać i był trwały, jeśli odpowiednio nim gospodarowano.

Przez lata drewno nabrało swoistego charakteru. Z prostego materiału budulcowego stało się czymś bardzo klasycznym, bardziej wysmakowaną alternatywą do otaczającego nas betonu czy stali, które mają charakter industrialny i chłodny. W domu czy ogrodzie elementy drewniane sprawiają, że aranżacje są przytulniejsze, bardziej dystyngowane i sugerują, że właściciel ma wyczucie dobrego smaku i nie stawia na utarte, powszechnie dostępne rozwiązania. Szczególnie w przypadku niewielkich ogrodów, dość istotną rolę odgrywają rónież osłonowe płoty drewniane.

Dla nas architektonicznym smaczkiem ubiegłego roku były rozwiązania z wykorzystaniem ciemnego drewna do wykładania elewacji, parkietu tarasu, a także bruku drewnianego w miejsce nużącej już nieco kostki brukowej. W naszym klimacie wstawki drewniane na tarasie ciężko jest utrzymać w stanie, jaki oglądamy z magazynów. Skupmy się zatem na innych elementach, szeroko dostępnych i nie wymagających przesadnych inwestycji czy uciążliwego utrzymania.


Altana drewniana w ogrodzie

 

My polecamy stylowe drewniane altany ogrodowe. I co ciekawe nie skazujemy naszego ogrodu na styl rodem z Ani z Zielonego Wzgórza. Altana potrafi być nowoczesna tak w stylu jak i swojej funkcjonalności. Przede wszystkim stawiaj na ciemne, połyskliwe drewno. Zamiast kratownicy z listew pomyśl o połączeniu drewna ze szkłem. Nie szczędź także na oświetleniu – pylony z mlecznym kloszem lub oświetlenie LED podwieszone pod dachem sprawi, że aranżacja nie będzie wpisywać się w oklepane schematy.

Traktuj rośliny jako element wystroju altany, tarasu czy zwyczajnego zakątka do relaksu w ogrodzie. Spróbuj tych odmian roślin egzotycznych, które radzą sobie z wymaganiami naszego klimatu – palmy w dużych, połyskliwych donicach z tworzywa o ciekawej, geometrycznej bryle mogą tworzyć cudowny szpaler ogrodowy u wejścia do altany. Drewno w nowoczesnym wydaniu będzie też pięknie współgrać z roślinami pnącymi – bluszczem lub różą. Takie mieszanie się stylów wniesie trochę południowego klimatu.

Drewno jest materiałem bardzo funkcjonalnym ze względu na to, że można dowolnie je modyfikować. Nowoczesna altana może posiadać wbudowane w belki oświetlenie lub system nagłaśniający. U szczytu można również zamontować urządzenie do przekazywania sygnału WiFi, aby w trakcie ciepłych wieczorów lub szalonych imprez było stałe połączenie z siecią.

Bez względu na to czy mówimy o altanie, meblach ogrodowych czy dziecięcych placach zabaw, musimy mieć świadomość, że materiał ten jest w pewnym stopniu podatny na starzenie oraz na erozyjne działanie czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne czy szkodniki. Słowem – drewno nie jest wieczne. Wymaga dokładnej impregnacji. W okresach zimowych i jesiennych, kiedy aktywność na świeżym powietrzu spada, ze względu na pogodę, polecamy znaleźć dla swoich drewnianych mebli jakiś kącik w garażu lub piwnicy. Rozmontowane nie powinny zajmować dużo miejsca – posłużą znacznie dłużej.