Drewniane palisady ogrodowe – gdzie stosować?

Współczesne wymagania względem ogrodów zmieniły się względem ostatnich dwóch dekad. Od przestrzeni wokół domu oczekujemy zdecydowanie więcej. Z ładnie utrzymanej murawy tereny te zmieniają się w Polsce w prywatne parki o niezwykle urozmaiconej formie i stylistyce. Wiele z tych zabiegów architektonicznych nie byłoby możliwe, gdyby nie tytułowe palisady ogrodowe.

Drewniane palisady ogrodowe – co to jest i czemu służą?

To małe, nieco niepozorne paliki, które służą do porządkowania ogrodu i podziału na strefy o różnej nawierzchni i o różnym przeznaczeniu. Palisady drewniane wkopuje się w ziemię na głębokość od 30 do 150 cm. Skąd taka rozbieżność? Palisady do ogrodu mają pewne dodatkowe zastosowanie – mają oddzielać dwie strefy korzeniowe, które nie powinny ze sobą kolidować. Szczególnie doceniają to ogrodnicy, którzy sadząc młode drzewka i krzewy nie chcą, by rozrastający się system korzeniowy traw podbierał wilgoć i składniki odżywcze skromnym korzonkom sadzonek.

Na rynku traficie też na specyficzną odmianę, to palisady ogrodowe rozkładane w pierścień, które noszą zagraniczną nazwę rollboarder. Często trafimy na nie w parkach czy ogrodach zoologicznych, gdy otaczają na ziemi pewien krąg wokół drzewa lub krzewu.

Drewniane palisady ogrodowe – ścieżki i place

Palisady do ogrodu mogą świetnie posłużyć za wytyczanie ścieżek i placów. Są jak naturalne, biodegradowalne krawężniki, które pozwalają w sposób estetyczny i skuteczny oddzielić różne nawierzchnie. W prywatnych ogrodach to najczęściej oddzielenie trawnika od ścieżki wysypanej żwirkiem lub pokrytej brukiem. Drewniane palisady ogrodowe równie skutecznie oddzielają place i strefy wewnątrz działki budowlanej, np. podjazd garażowy, gniazdo na odpady, grządki warzywne itd.

Drewniane palisady ogrodowe – skalniaki i rabaty 

Te niepozorne płotki, zwłaszcza gdy układać je w finezyjne linie oraz zakopywać na zróżnicowaną głębokość, mają świetne zastosowanie w aranżowaniu dekoracyjnych kącików. Doskonale sprawdzają się przy zakładaniu skalniaków oraz rabat kwiatowych, są swoistym mini płotkiem, oddzielającym tę reprezentatywną część ogrodu od pozostałego terenu.

Bez względu na zastosowanie, drewniane palisady ogrodowe są trwałym elementem przydomowego krajobrazu. Wystarczy zadbać o ich czyszczenie oraz pokrycie środkiem powłokotwórczym raz na kilka lat, by zwiększyć ich estetykę oraz odporność na korozję biologiczną, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Z powodzeniem można je też malować na preferowane przez nas kolory.