Drewniane donice w ogrodzie, a bogactwo ich zastosowań

Dla amatorów roślinności, ogród to wielki plac zabaw – tutaj można realizować swoje pomysły, spełniać się jako domowy ogrodnik, relaksować się itd. Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. Nie chodzi przecież tylko o łopatę czy grabie, ale także o coś, co pozwoli nam uporządkować nasadzenia i odpowiednio zlokalizować je w przestrzeni. Taką funkcję pełnią drewniane donice ogrodowe. Skąd wynika ich atrakcyjność?

Drewniana donica ogrodowa jest eko!

Naturalne surowce są dzisiaj na czasie. Jeśli możemy skorzystać z materiału, który jest przyjazny dla środowiska i biodegradowalny, to śmiało idźmy w tym kierunku. Nasz ogród zyska na naturalności, bo drewniane donice ogrodowe, praktycznie w każdej konfiguracji, idealnie wpasowują się w przestrzeń wokół domu.

Tytułowych zastosowań drewnianych donic ogrodowych jest kilka. W pierwszej kolejności pozwala ona na uprawę roślin nie bezpośrednio w gruncie. To dosyć istotna kwestia, jeśli posiadamy niewielki ogród lub taras. W drewnianej donicy ogrodowej kwiat czy drzewko są mobilne, możemy je zawsze przenieść lub przesadzić, co daje nam wolną rękę podczas zmiany aranżacji ogrodowej. Drewniane donice są naturalną izolacją termiczną, a rośliny mają w nich optymalne warunki do wzrostu.
Drewniane donice na tarasie
Drewniane donice w formie korytka na małych przestrzeniach

Jednym z ciekawszych zastosowań drewnianych donic ogrodowych jest ustawienie ich wzdłuż ogrodzenia wąskiego tarasu. Bardzo często mamy do czynienia z mało ustawnym tarasem, na którym oprócz nasadzeń chcemy zmieścić jeszcze drewniane meble ogrodowe, a okazjonalnie suszarkę na pranie czy siedzisko dla dziecka. Klasyczna, wielokątna donica może zabrać cenne miejsce, jednak gdy zastąpimy ją drewnianym korytkiem, które ustawi się równolegle do linii obrysu tarasu, wówczas przestrzeń wykorzystana będzie w sposób najbardziej efektywny.

W drewnianych donicach ogrodowych w formie korytka można z powodzeniem sadzić kwiaty oraz małe krzewinki. Naczynie jest wąskie, ale długie – nie uda nam się zasadzić w nim roślin o rozłożystym systemie korzeniowym. Na całej długości donicy z drewna możemy za to posadzić kilka ciekawych gatunków, jak wrzos czy lawenda. Popuśćmy wodze fantazji, przyozdabiając ją mchem, kamieniami czy innymi zdobieniami, które wpasują się w stylistykę tarasu.

Podsumowując – korzystając z drewnianej donicy ogrodowej masz okazję na mobilne i funkcjonalne nasadzenie roślin. Zyskujesz naczynie, które jest bardzo trwałe i wytrzymałe, przez co wytrzyma na świeżym powietrzu przez wiele lat. Nie obawiaj się zbyt dużego ciężaru – na rynku dostępne są drewniane donice ogrodowe wyposażone w kółka, co pozwala wygodnie przenosić je z miejsca na miejsce po całym tarasie.

Zobacz również: drewniana donica z pergolą
Polecany produkt: drewniane kratki do pnączy