Drewniane akcenty, które dopełnią stylowy ogród


Mówiąc o produktach ogrodowych z drewna łatwo wpaść w sztampę. Oferty producentów oraz dystrybutorów skupione są w większości na meblach ogrodowych, altanach,  huśtawkach czy drewnianych płotach osłonowych. Są jednak produkty nieco bardziej niszowe, które nie mieszczą się do żadnej z większych grup, a wnoszą bardzo ciekawy akcent w ogrodowej aranżacji. Przyznam się szczerze – nie myślałem, że część z tych rzeczy w ogóle można kupić w sklepie. Może poniższe zestawienie będzie zaskoczeniem także dla Ciebie?

Mostek drewniany

Może nie jest to produkt ogrodowy, który powala na kolana oryginalnością. Jednak przyznajmy, że mostki, to konstrukcje raczej indywidualne jeśli chodzi o wymiary – każdy przecież posiada inną powierzchnię stawu czy oczka wodnego. W ofercie producentów produktów ogrodowych są jednak zunifikowane mostki o wymiarach 190 x 90 lub 230 x 90 cm.

Dużo się dziś mówi o małej retencji, zatrzymywanie wody w środowisku to działanie z myślą o równowadze ekologicznej swojego otoczenia. Oczko wodne lub stawik to pomysł bardzo ciekawy również aranżacyjnie. Planując taki ruch trzeba więc uwzględnić powyższe wymiary drewnianych mostków. Niektórzy producenci umożliwiają tworzenie tego typu produktów na zamówienie, ale są to pozycje droższe od katalogowych.

Mostek drewniany w ogrodzie

Drewutnia

Przyznam się szczerze, że trzymanie drewna na opał pod blaszaną wiatą to coś, co mrozi mi krew w żyłach. Zwłaszcza, gdy reszta ogrodu wydaje się być zadbana i wykonana z wcześniej zaplanowaną koncepcją. Chcąc upiększyć także ten zakątek działki, w którym przechowujemy drewno, można skierować swoją uwagę na szeroką ofertę drewutni. Stanowią ją ścianki oraz daszek, zazwyczaj sosnowy. Drewutnia jest impregnowana w sposób ciśnieniowy, zachowuje więc doskonałą odporność na długie lata.

Drewutnie mogą posiadać ścianki całkowicie nieprzepuszczalne lub wykonane z desek z przestworami. Nam wyjątkowo spodobała się ścianka kratownicowa, która wygląda bardzo uroczo, zwłaszcza gdy w okresach kwitnienia roślin porasta ją pnącze. Jest to akcent, który nadaje trochę pierwotnego, naturalnego wymiaru całemu ogrodowi.

Inspekt w ogrodzie

Inspekt drewniany

Jeśli mamy żyłkę ogrodnika, lubimy pracę w ziemi i częste doglądanie naszych zielonych nasadzień, to drewniany inspekt będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu rozsadzimy i odpowiednio ochronimy młode rośliny. Służy do uprawy zarówno gatunków ozdobnych, jak i uprawy warzyw lub nowalijek.

Ścianki boczne wykonane są z drewna, górna osłona zaś z tworzywa. Dzięki temu do roślin dociera życiodajne światło, od dołu doprowadzane jest powietrze, a ściany drewnianego inspektu chronią nasadzenia przed wiatrem. Pokrywę można okresowo otwierać, podtrzymując ją na przykład drewnianą listewką. Jest to bardzo miły dla oka drewniany dodatek do ogrodu.

Zobacz również: Szpalery i pergole ogrodowe – funkcjonalne i praktyczne rozwiązania.