Myślisz o aranżacji tarasu ? Postaw na drewno!

Taras to miejsce bardzo istotne – łączy w sobie funkcje rekreacyjne oraz estetyczne. Dobrze zaaranżowany jest perłą w koronie każdego ogrodu, a w okresach letnich stanowi nic innego, jak salon na świeżym powietrzu. Ludzie sprowadzają jego rolę jedynie do przestrzeni łączącej ogrodową zieleń z wnętrzem domu. A jeśli w tym miejscu zastosuje się drewniany parkiet? Wówczas zyskujemy efekt eleganckiej, użytkowej i przytulnej przestrzeni, która dla domowników stanowi dodatkowe pomieszczenie, gdy tylko pozwala na to aura.

Drewniany parkiet na zewnątrz musi cechować się kilkoma parametrami, których nie sposób zastąpić. Po pierwsze – ekspozycja na warunki atmosferyczne, zmienne działanie słońca, mrozu deszczu, sprawia, że drewno musi być odpowiedniego gatunku. Fantastyczne parametry wykazują gatunki egzotyczne. Są one bardzo odporne na wilgoć, nie są podatne na ścieranie czy pęcznienie. Drugą ważną rzeczą jest odpowiednia grubość desek oraz ich impregnacja. Stosujmy deski o wysokości większej lub równej 2 cm. Dobrej klasy impregnat ochroni parkiet na długie lata.

Rodzime gatunki drewna, takie jak dąb, buk czy świerk, są dość powszechnie dostępne. Nie wykazują się one jednak doskonałymi parametrami fizycznymi i przez to tracą na jakości. Drewno to ma skłonności do wchłaniania wilgoci, pęcznienia, ścierania i wad mechanicznych. Mamy tutaj ograniczony wybór także jeśli chodzi o odcienie. Są to raczej jasne deski, dobrze więc będą komponować się w stylach country.

Drewniany podest w ogrodzie

Fot. Drewniany podest tarasowy


Modrzew jest wyborem dosyć optymalnym. Są to deski o wyraźnie zarysowanych, ciemnych słojach, ma dobre parametry fizyczne i naturalnie są one dosyć odporne na działanie szkodników oraz grzybów. Specjaliści twierdzą jednak, że ten typ drewna jest uciążliwy w obróbce. Za zaletę podają fakt, że jest słabo palne, co w budownictwie jednorodzinnym jest atutem bardzo ważnym.

Deski dębowe mają znacznie drobniejszą fakturę o barwie ciemnej oliwki. Mają akceptowalne parametry fizyczne i nadaje się na taras, pod warunkiem, że przed obróbką zostały odpowiednio wysuszone. Parkiet dębowy ma uznanie wśród ludzi i na pewno taki wybór na tarasowy parkiet sprawi, że naszym gościom zaprze dech w piersi.

Ciekawym drewnem stosowanym na tarasie jest egzotyczny typ o nazwie teak. Ma ciemny, wręcz brunatny kolor. Jest chętnie wykorzystywany do aranżacji skandynawskich i nowoczesnych, gdyż bardzo ciekawie komponuje się z modernistycznymi meblami ogrodowymi, szklanymi oraz stalowymi dodatkami. Jest ekstremalnie wytrzymałe, a praktycy oceniają jego żywotność na dziesiątki, a nawet setki lat, jeśli podlega okresowej impregnacji. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena, nawet kilkukrotnie wyższa niż parkiet z rodzimych gatunków drewna.

Chcąc totalnie wejść w egzotykę można pomyśleć o czerwonawym drewnie jatoba. Jeśli padają na nie promienie słońca potrafi okresowo zmieniać swoje zabarwienie na bardziej żółtawe. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej ekskluzywnych i czarujących opcji. Drewno jest bardzo twarde, niemal dwukrotnie mocniejsze niż nasze rodzime gatunki. Oczywiście za szeregiem tych pozytywnych cech idzie odpowiednio proporcjonalnie wysoka cena – przecież jest to gatunek importowany i tylko entuzjaści luksusowych ogrodów mogą myśleć o włączeniu go w swój projekt.