Mała architektura ogrodowa, a polskie prawo.

 

Mała architektura ogrodowa, a polskie prawo – kilka przydanych faktów

Drewniane domki dla dzieci, zaciszny ogród z altaną czy domek, w którym z powodzeniem możemy prowadzić swój prywatny warsztat – wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że stawiając tego typu obiekt na swojej działce musimy liczyć się z obowiązującymi przepisami prawa. Jeśli planujesz wzbogacić swój ogród w nowe aranżacje, ten tekst jest skierowany właśnie dla Ciebie. Nie od dziś przecież wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi...

Prawo zezwala na budowanie obiektów nienadających się do stałego zamieszkania. Reguluje to między innymi ustawa Prawo Budowlane z 1994 r. W przypadku altan ogrodowych nie może ona swoimi rozmiarami przekraczać 35 m kwadratowych powierzchni. Ponadto obrys altany musi być oddalony od granicy działki co najmniej 3 m. W przypadku altan dosyć istotna jest także jej wysokość. Przepisy dzielą altany ze względu na typ dachu; altany z dachem płaskim muszą mieć 4 m wysokości, ich odpowiedniki z dachem stromym mogą być o metr wyższe. Warto dodać, że rodzaj dachu zależy od tego, czy jego kąt nachylenia przekracza lub jest mniejszy od 12 stopni.

Budowa altanki ogrodowej niemal w każdym przypadku wymaga zgłoszenia do zarządu Regionalnych Ogrodów Działkowych. Dokumentacja musi być kompletna i zawierać wszystkie rysunki, dane liczbowe oraz zaznaczone wymiary i odległości wyszczególnione w przepisach. Nieświadome przewymiarowanie altany może wiązać się z koniecznością przerobienia jej do normowanych parametrów, lub całkowitej rozbiórki bez możliwości uzyskania zwrotu poniesionych kosztów.
Altana drewniana w ogrodzie
Całkiem podobnie sprawa ma się w przypadku domków, których nie brakuje przecież na ogródkach działkowych. Choć są to obiekty zamknięte, nie są one w założeniu przeznaczone do stałego zamieszkania, lecz czasowego przebywania oraz przechowywania mienia. Z uwagi na to prawo nie jest tak bardzo restrykcyjne – wystarczy zgłoszenie budowli jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m kwadratowych. Przepisy nie regulują sposobu oraz parametrów posadowienia, a jedynie fakt, że nie może on posiadać więcej niż jednej kondygnacji.

Ciekawym zagadnieniem dla majsterkowiczów-tatusiów może być kwestia, czy na terenie swojej działki można zgodnie z prawem postawić, znany z amerykańskich filmów, domek na drzewie. Jest to marzenie wielu dzieci, sposób na zabawę w wakacyjne dni, a także szansa na zdrowy i prawidłowy rozwój naszych dzieci poprzez przebywanie na powietrzu i integrację. Otóż wystarczy trzymać się powierzchni, jaka w przepisach odpowiada altanom i domkom. Nie jest określona maksymalna wysokość, rodzaj drzewa ani sposób wzmocnienia konstrukcji. Wykonujemy ją w całości na własną odpowiedzialność – pamiętajmy zatem, że czasem lepiej pokusić się o fabryczne rozwiązania. Są one być może nieco droższe, ale gwarantują bezpieczeństwo, które jest w przypadku naszych pociech praktycznie bezcenne.