Zamień swój ogród w zaciszny zakątek w bardzo prosty sposób


Ogród jest miejscem rekreacji i wypoczynku. Bardzo często jego rola sprowadza się wyłącznie do estetycznie wyglądającego kwietnika z równo przyciętym trawnikiem, do którego schodzimy wyłącznie w razie potrzeby. A wcale nie musi tak być. Odpowiednio zaaranżowany ogród może dać fantastyczne możliwości do regeneracji, odpoczynku, spędzania czasu z najbliższymi, a nawet do pracy. Wszystko zależy oczywiście od kapitału oraz od naszej wyobraźni. Poniżej kilka uwag na temat tego w jaki sposób wyodrębnić w ogrodzie trochę intymnej przestrzeni.

Dysponując tarasem, altaną, przestrzenią, na której znajdują się meble ogrodowe i inny asortyment, możemy dojść do sytuacji, w której wszystkie one będą zbyt rozproszone. Dobrze jest, kiedy wszystko w sposób przyjemny i funkcjonalny skupione jest w jednym miejscu ogrodu. Jak wybrać to miejsce? Przede wszystkim unikajmy tej części, która wyeksponowana jest w kierunku ulicy lub chodnika. Wybierajmy miejsca zacienione, zasłonięte roślinnością lub ogrodzeniem od wścibskich spojrzeń przechodniów lub sąsiadów. Miejsce takie będzie równie skutecznie chronić nas przed nadmiernym słońcem, wiatrem, a w razie potrzeby także hałasem dzieci lub zwierząt domowych.

Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie na czym zależy Ci w ogrodzie. Jeśli szukasz słów uznania, a twoje aranżacje są także twoją wizytówką, wówczas każdy obiekt w ogrodzie będzie mocno wyeksponowany. Ciężko wówczas o intymność i magiczne letnie wieczory. Jeśli już myślisz o tym, aby chociaż częściowo pochwalić się swoją altaną ogrodową, to zastosuj zasłony – wówczas w zależności od upodobań będziesz mógł zmienić otwartą przestrzeń w zamkniętą i cieszyć się dodatkowym pomieszczeniem w ogrodzie.
Altana drewniana w ogrodzie
Dla osób, które ogród traktują bardzo prywatnie aranżacja zakątka jest dużo łatwiejsza. Polecamy wybierać tarasy lub przestrzeń w ich bliskim sąsiedztwie. Łatwo w  takich miejscach można rozmieszczać meble i wypoczynek ogrodowy, stylowe donice drewniane oraz bar czy grill. Dużo prościej sprawa wygląda także z oświetleniem oraz połączeniem bezprzewodowym typu WiFi. Oba te detale mogą okazać się kluczowe, kiedy będziemy chcieli popracować na świeżym powietrzu bądź cieszyć się chwilą relaksu z tabletem lub smartfonem w ręku.

Dobrym rozwiązaniem jest uprawa średniej wielkości krzewów, które obrastają gęstymi liśćmi i kwiatami. Jeśli zrobimy to w umiejętny sposób może uda nam się utworzyć w ogrodzie odseparowany mini lasek. Nam szczególnie przypadła do gustu aranżacja z europalet oraz starych mebli, która została wykonana we własnoręcznie zbudowanej altanie w głębi bujnej roślinności. Od jednej strony ograniczała ją bowiem ściana z krzewów, od drugiej naturalne ogrodzenie, przez co wchodząc do altany miało się wrażenie wstępowania do jakiegoś zaczarowanego zakątka, rodem z disneyowskich bajek.

Jaki asortyment ogrodowy polecamy? Zastanówmy się nad zakupem parasola i mebli ogrodowych, które sprawią, że nasz zakątek będzie funkcjonalny. Jeśli planujemy spotkania gastronomiczne, dobrym zakupem wydaje się grill lub wędzarnia ogrodowa z opcją grilla. W bardziej rozległych aranżacjach można pomyśleć o małej architekturze, np. ławkach lub stolikach. Dla rekreacji polecamy hamaki, pufy lub leżaki – według nas to pozycja obowiązkowa na popołudniową drzemkę w zaciszu samodzielnie urządzonego zakątka.