Typowe błędy, które popełniamy przy planowaniu przydomowego ogrodu


W wystroju wnętrza czy przy aranżacji zieleni w ogrodzie – bez znaczenia, w obu przypadkach popełniamy kilka karygodnych błędów, które mogą sprawić, że wystawimy się na kpinę. Ogród to przecież nasza wizytówka. Zaglądają doń ciekawskie oczy sąsiadów, przechodniów i zaproszonych gości. Zatem przed entuzjastycznym rozbiciem banku u ogrodnika i w markecie budowlanym weźmy kartkę i ołówek – dobrze zastanówmy się, czy właśnie nie popełniamy któregoś z poniższych błędów aranżacyjnych.

W pierwszej kolejności pamiętajmy o odpowiednim balansie. Dużo wcale nie znaczy najlepiej. Ta zasada jest kluczowa w momencie, gdy mamy tylko niewielką powierzchnię przed lub za domem. Zawalenie jej masą drewnianych mebli ogrodowych, rzędami tui czy klombami kwiatów, które nawet nie pozwolą nam swobodnie poruszać się po ogrodzie wywoła efekt przytłoczenia. Przesada nie jest wskazana w kwestii wielkości małej architektury – takie obiekty jak altanki ogrodowe, ławki czy stoliki muszą być zeskalowane proporcjonalnie do wielkości wolnej przestrzeni. Nie idźmy także w zbytnią pstrokatość jeśli idzie o kolory, zarówno roślinności ogrodowej jak i elementów wystroju.

Strzałem w kolano okazuje się często brak koncepcji na ogród. Wiadomym jest, że nasza przestrzeń za domem ewoluuje. Z czasem pojawiają się nowe elementy, nowa roślinność. Podpatrujemy pojedyncze dodatki z czasopism lub blogów tematycznych, zapominając, że wyjęte z kontekstu nie dadzą nawet w połowie tak dobrego efektu jak w zaobserwowanej kompozycji.


Altana ogrodowa

 

Warto ustalić jedną wersję, swoisty plan działania. Ogród rustykalny? Styl baśniowy? Może aranżacje nowoczesne? Wykorzystaj do tego asortyment sklepów branżowych, dobrze dobierz drewniane płoty, altanę czy pergolę, nawet dziecięcy domek do zabaw może być przemalowany w stylu pasującym do całości. Determinacja w trzymaniu się jednego stylu wprowadzi efekt harmonii i świadczy o stylu właściciela.

Architekci krajobrazu biją na alarm – szukajmy alternatyw dla kostki brukowej, zwłaszcza dla przemysłowych wzorów. Jest w społeczeństwie jakieś dziwne przekonanie, że im więcej kostki wokół domu, tym lepiej świadczy to o właścicielu posesji (albo o grubości jego portfela). A przecież zwiększamy tym powierzchnię uszczelnioną i sprawiamy, że ogród zamiast przytulnym staje się miejscem bardziej formalnym (przypomina parking przed siedzibą firmy). Jeśli alternatywa to jaka? Polecamy bruki drewniane z plastrów o przekroju kołowym lub w formie kostek. Ścieżki z drewna są bardzo przyjemne i doskonale komponują się zarówno z domami w stylu klasycznym jak i z nowoczesnymi bryłami.

Ostatnim na co pragniemy zwrócić uwagę przy aranżacji ogrodu jest rozlokowanie roślin ozdobnych – kwiatów i drzew w szczególności. Otóż błędem jest sadzenie ich na trawniku, szczególnie w dowolnym jego miejscu. Może się okazać, że po niedługim czasie z posadzonych drzewek wyrosną okazałe iglaki, które wchłoną ogród oraz zabiorą światło wpadające przez okna. Chcąc uniknąć slalomu pomiędzy grządkami lub prywatnego lasku zaplanujmy sadzenie roślin od początku do końca zgodnie z całościową koncepcją.

Zobacz również aktualną propozycję drewnianych donic ogrodowych.