Taras z drewna – wady i zalety


Stojąc przed trudnym wyborem, jaki projekt tarasu za domem wybrać, zagłębiłem się w temat, poszukując optymalnej propozycji. Architekci krajobrazu często wybierają rozwiązania, które są bardzo stylowe, ale materiały użyte w ich realizacjach, są albo bardzo drogie, albo trudno dostępne. Inspiracją dla aranżacji tarasu okazał się spontaniczny urlop w górach. Tam właśnie istotnym elementem architektury od lat jest drewno. Podpatrując wykonanie, postanowiłem przenieść to na rodzimy grunt.

Drewniane produkty ogrodowe są szeroko dostępne, a posiadając nieco fachu w ręku, mogłem część z nich wykonać samodzielnie. Oferta drewnianych donic, mebli ogrodowych, a także mini placów zabaw dla malucha utwierdziły mnie w przekonaniu, że to dobra droga. Po pierwszych doświadczeniach z inwestycją w taras przedstawię wady i zalety takiego projektu.

Taras w ogrodzie

Zalety tarasu z drewna

To co najbardziej podoba nam się w drewnianych tarasach, to zdecydowanie ich urok. Drewno jest przytulne, ma w sobie trochę klasy i świadczy o tym, że posiadacz jest osobą dbającą o detale. Posiadając parkiet w salonie, taras w takim samym typie staje się przedłużeniem tego pomieszczenia. Latem, przy otwartych drzwiach przestrzeń do relaksowania się i spędzania wolnego czasu w domu i w ogrodzie przenika się. Drewno nie nagrzewa się zbyt mocno, więc można po nim chodzić bosą stopą nawet latem, co przy małych dzieciach jest sporym atutem.

Drugą zaletą jest dostępność dodatków drewnianych na rynku. Do drewnianego parkietu bez trudu dokupię drewnianą donicę, pergole ogrodowe, altanę w sąsiedztwie tarasu, a także meble ogrodowe (stoły, krzesła, ławki). Zachowam więc stylistykę niewielkim kosztem. Drewno można też bardzo łatwo przerabiać. W wolnych chwilach można więc zdobić je, przebudować, przemalować itd. To zaleta, kiedy zachce nam się jakichś zmian. Osobiście za zaletę uważam także fakt, że drewno to materiał naturalny, biodegradowalny – przyjazny środowisku.

Wady tarasu z drewna

Wadą jest utrzymanie tarasu. Deski czy bruk drewniany ma niską odporność na ścieranie, więc powłoka lakieru czy impregnatu z czasem użytkowania schodzi, sprawiając, że drewno jest podatne na niszczące działanie atmosfery i szkodników. Może zarastać, przez co staje się śliskie i niebezpieczne (szczególnie gdy mamy też drewniane schodki).

Nie mogło tego zabraknąć – wadą są także koszta. Oczywiście nie da się zbudować atrakcyjnego tarasu bez nakładów finansowych. Jednak drewniana podłoga na tarasie to spory koszt jednostkowy. Promyczkiem nadziei są pozostałe produkty ogrodowe - mała architektura, place zabaw (huśtawki drewniane, wieżyczki), nowoczesne altany czy domki na narzędzia.

Sporą wadą, szczególnie dla entuzjastów bardziej wyszukanych drewnianych aranżacji, będzie dostępność drewna na polskim rynku. O ile rodzime gatunki są powszechne i stosunkowo tanie, o tyle importowane drewno to już luksus. A to właśnie z takich desek zbudujemy najtrwalszy i najbardziej estetyczny taras (teak, tatajuba, cumaru itp.).