Plastik i rattan – czy mają szansę na dobre wyprzeć drewno z ogrodu?

Drewno to materiał solidny. Zasłużyło ono sobie na to miana jeszcze z dziada pradziada, kiedy to wystawione na działanie czasu, potrafiło mu się skutecznie przeciwstawić. Trwałe i piękne. A jednak nie do końca bez wad.

W przypadku mebli i ozdób do wystroju wnętrz nie ma wątpliwości – drewno jest dzisiaj surowcem luksusowym, drogim i bardzo eleganckim. Jednak jeśli idzie o jego drugą, bardziej przemysłową stronę – znajduje ona zastosowanie w produktach ogrodowych. Zastanówmy się wspólnie dlaczego już niedługo na stałe drewno może stracić fotel lidera, kosztem plastiku i rattanu.

Rattan to materiał z wyższej półki – meble technorattanowe dopiero nieśmiało rozpychają się w ofercie asortymentu ogrodowego. Widzimy ich z roku na rok znacznie więcej na fotografiach promujących stylowe altanki drewniane, tarasy i ogrody z różnych części świata, szczególnie tych, gdzie słonecznie.

W Polsce z rezerwą podchodzi się do tego, co promuje się jako nowoczesne. Drewno ma ugruntowaną pozycje – może i jest ciężkie oraz oklepane w fasonie, ale jest też trwałe, nadaje się do impregnacji i względnie łatwo przetrwa skrajne warunki, jak na przykład powszechne w naszym rejonie orkany i silne wichury.
Drewniana huśtawka w parku
Meble rattanowe są jednak piękne i ozdobne same w sobie. Plecionka z wikliny ociepli niemal każdą aranżację, doda jej stylu i wskazuje na to, że właściciel ma dobry gust. Niestety, meble z tego materiału szybko reagują na zmienne warunki atmosferyczne i, zwłaszcza na jasnych meblach, szybko widać ząb czasu. Drewno impregnowane można także pomalować na biało, dostosowując je na przykład do stylu rustykalnego czy prowansalskiego, a będzie ono znacznie bardziej wytrzymałe.

Tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen, są lekkie i tanie. Technologia wykonywania takich mebli ogrodowych daje niemal nieograniczone możliwości ich formowania, więc pod względem dopasowania koloru czy fasonu produktów, nadają się idealnie. Jeśli jesteśmy typem ciągle zmieniającym coś w swoim otoczeniu meble z tego surowca też nam przypasują – przenoszenie ich w dowolne miejsce ogrodu nie będzie stanowić problemów.

Plastik jednak nagrzewa się i potrafi zmieniać właściwości mechaniczne, jeśli wystawiony jest na światło. W dodatku nie jest zbytnio odporny na uszkodzenia, pęknięcia czy zarysowania. Meble plastikowe kojarzą się raczej z niskobudżetowymi, piknikowymi rzeczami i chcąc wynieść ogród na nieco inny poziom aranżacyjny, materiał ten może okazać się niewystarczający. Trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni i pomyśleć o elementach wystroju, które łączą w sobie metal, szkło czy kamień.

Drewno, pomimo niewyszukanej formy, ma jednak zalety, które w naszych warunkach są przeważające. Drewniane elementy łatwo wymienić czy naprawić, można je malować, lakierować czy impregnować. Jest to materiał ekologiczny, naturalny. Nie będzie więc problemu z jego unieszkodliwieniem, kiedy zdecydujemy się usunąć go z naszego ogrodu.

Fakt, że można w nim żłobić i dowolnie go kształtować, pozwala rozwinąć skrzydła przy aranżacjach – zastosować oryginalną geometrię podłogi na tarasie, kształt dachu altany, wmontować oświetlenie lub nagłośnienie w kolumny ganku. Drewno z całą pewnością jeszcze na długo zagości w naszych ogrodach.


Tagi artykułu: akcesoria do ogrodu, produktyogrodowe.pl, tradycyjne altany ogrodowe