Okiem budowlańca – drewniany taras ogrodowy

Nawet amatorsko interesując się aranżacjami ogrodów, ciężko stwierdzić jak od strony technicznej będzie wyglądał nasz pomysł. Czy wymarzony projekt jest dla nas osiągalny kosztowo i realizacyjnie? Ciężko odpowiedzieć sobie na takie pytanie jedynie w oparciu o suchą wiedzę teoretyczną, jakiej nie brakuje w czasopismach czy na forach dyskusyjnych. My jednak lubimy zasięgnąć porady praktyków – w tym celu zwróciliśmy się do Pana Tomasza, który swoje doświadczenie zbierał zarówno w kraju, jak i u naszych zachodnich sąsiadów.

Pierwszą rzeczą, na jaką zwrócono nam uwagę, jest dostępność surowca. To ona bardzo często dyktuje termin realizacji oraz rzeczywiste koszta wykonania tarasu. Drewno krajowe, szeroko dostępne lokalnie, stosowane na przykład w ogrodach rustykalnych czy prowansalskich, nie powinno stanowić problemu. Schody mogą zacząć się wówczas, gdy zażyczymy sobie drewno importowane. Egzotyczne gatunki kosztują więcej i musimy czekać na nie dłużej, ale nie sposób przecenić ich uroku w ogrodach na wzór śródziemnomorskich.

Wybierajmy w drewnie twardym, o odpowiednich właściwościach mechanicznych. Dąb, buk lub modrzew będą odpowiednie. Ogólnie drewno powinno być odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe na czynniki niszczące, ścieranie itp.

Drewno egzotyczne wykazuje znacznie lepsze parametry (np. dosyć popularny w naszym kraju teak). Nie obawiajmy się o długość desek, wykończenie belek itd. Dobra ekipa będzie posiadała odpowiednie narzędzia, żeby uformować nasz taras zgodnie z naszym życzeniem. Forma nie stanowi problemu.

Taras z drewna musi zostać położony na odpowiednio przygotowanym podłożu. W pierwszej kolejności należy je oczyścić, zdjąć część ziemi urodzajnej (humusu) i przygotować kilka warstw gruntu. Podsypkę może stanowić piasek średni, tłuczeń, żwir lub gruz, o łącznej wysokości 20 cm. Ekspert polecił nam stosowanie dodatkowo wylewki z chudego betonu, sprawi ona, że taras będzie miał lepsze posadowienie.
Taras ogrodowy
Przy takich pracach trzeba już opracować odpowiedni spadek terenu. W innym wypadku odpływ wody deszczowej z tarasu może być utrudniony – szkoda drenować piękny drewniany parkiet ze względu na zalegającą wodę.

Bez względu jaki element drewniany będziemy wykorzystywać do budowy tarasu, musimy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Niektóre fabrycznie przygotowane półprodukty posiadają impregnację naniesioną ciśnieniowo, która z reguły daje około 10-letni okres ochronny. Przed czym chronić?

Oczywiście przed niszczącym działaniem natury – erozją w każdej postaci. Szczególnie zaś przed szkodnikami, żywiącymi się drewnem. To one są najbardziej niebezpieczne – mówi ekspert. Drążą mikrokanaliki, które nie są widoczne gołym okiem, lecz bardzo zmniejszają wytrzymałość konstrukcji. Może to nawet skutkować osunięciem dachu.

Kurtuazyjna wymiana wizytówek z naszym ekspertem, skutkowała krótką uwagą – nie oszczędzajmy na realizacji. Dobrze zorganizowana i doświadczona ekipa może stanowić fundament dla estetycznie i poprawnie wykonanych prac. Przy drogim surowcu, jakim jest drewno, fuszerka i utrata zbyt dużej ilości materiału na przeróbki może być o wiele droższa niż zatrudnienie starannie dobranej ekipy.


Zobacz również listę produktów niezbędnych do odpowiedniego wykończenia ogrodu: kantówki, impregnowany rollborder drewniany, półpalisada, drewniane furtki ogrodowe,  styolowe pergole ogrodowe, kotwa do słupka, paliki do drzewek oraz pozostałe akcesoria do ogrodu