Drewniana Huśtawka dla dziecka – co warto wiedzieć przed zakupem

Dla dorosłego świat dziecka wydawać się może zupełnie niepojęty. Powtarzanie ciągle tych samych czynności, wielogodzinne zabawy najprostszymi przedmiotami, świat wyobraźni, który dyktuje tempo codziennych wariacji w ogrodzie – nasze dzieci mają w sobie olbrzymie pokłady energii i chęci do działania, które należy odpowiednio pokierować i spożytkować. Chcąc spędzać z dzieckiem czas na świeżym powietrzu nie zawsze jest możliwość odwiedzić okoliczne place zabaw. Ale hej – mamusiu i tatusiu – nic straconego, dzisiaj huśtawkę możesz mieć nawet w swoim ogrodzie!

Jaki materiał wybrać?

Jeśli jesteś już po pierwszych zakupach do swojego ogrodu, nie koniecznie związanych z asortymentem dla dziecka, to wiesz, że cena podyktowana jest w lwiej części przez materiał, z jakiego wykonany jest produkt ogrodowy. W przypadku huśtawek wybór ogranicza się do drewna, metalu i tworzywa sztucznego.

Huśtawki drewniane są stare jak świat. Zbudowane są z trzech belek, z czego poprzeczna posiada przymocowane linki oraz siedzisko. Drewno jest dosyć powszechne. Taką huśtawkę można z powodzeniem samemu zmontować i posadowić na nierdzewnych kotwach (patrz kotwy do słupków).  Bez trudu wpasujemy ją w aranżacje ogrodową – przecież z reguły płoty drewniane, altany czy pergole ogrodowe są właśnie z tego materiału. Drewno jest też trwałe i jeśli podlega okresowej impregnacji, możemy być spokojni, że bez względu na porę roku, wystarczy nawet na wiele kolejnych bawiących się szkrabów.

Metal jest surowcem bardziej przemysłowym. Jest oczywiście trwalszy od drewna, ale znacznym wyzwaniem dla montującego mogą być jego waga oraz trudności z montażem. Stal nierdzewna, szlifowana, będzie jednak pięknie komponować się w zadbanych, nowoczesnych ogrodach. Huśtawki metalowe są droższe i mniej dostępne niż ich drewniane odpowiedniki. Łatwiej spotkać się z nimi raczej na osiedlowych placach zabaw. Drewno łatwiej jest zutylizować gdy dziecko wyrośnie z zabawki.
Domek na drzewie
Nie zapominajmy, że nie unikniemy w huśtawkach elementów z tworzywa sztucznego. Linki mocujące, siedziska, elementy łączące, zaślepki otworów – wszędzie tam będziemy mieli do czynienia z polipropylenem. Jednak bez obaw, jest to materiał raczej niezbyt upierdliwy. W lecie może nagrzewać się i przy skrajnym wyeksponowaniu na promieniowanie słoneczne nawet odkształcać i odbarwiać, jednak my nie zalecamy lokalizowania huśtawki tam, gdzie mocno świeci. Bezpieczeństwo naszej pociechy (ochrona przed porażeniem słonecznym) to priorytet.

Typy dostępnych huśtawek ogrodowych

Tutaj bez zaskoczenia – najtańsze, najprostsze w montażu, najbardziej powszechne są oczywiście huśtawki pojedyncze. Posiadają jedno siedzisko, z reguły jego wysokość jest regulowana, w zależności od wieku dziecka, jakie z niej korzysta. Zajmuje niewiele miejsca, nada się więc do ogrodów, które posiadają niewielką powierzchnie.

Huśtawki modułowe to propozycja dla tych, którzy mają więcej dzieci, lub których ogród jest etatowym placem zabaw dla przyjemniaczków z sąsiedztwa. Posiadają wydłużoną belkę poprzeczną, która jest w stanie pomieścić nawet do czterech równolegle zawieszonych siedzisk. Aby urozmaicić zabawę siedziska posiadają różne kształty i wysokości. Czego nie robi się dla uśmiechu dziecka.

Tagi artykułu: huśtawki drewniane, pergole ogrodowe, ołosnowe płoty drewniane, kantówki