Wiejska sielanka, czyli ogród w stylu country


Oszczędność, funkcjonalność i dbałość o styl to nie tylko domena aranżacji nowoczesnych. Minimalistyczne formy szturmem wchodzą do salonów, jadalni, czy przestrzeni biurowych, ale w ogrodzie niepodzielnie panuje jeden, ugruntowany styl. Subtelność barw, krągłą geometria, zdobienia z motywami polnych kwiatów, ręcznie wykonane elementy wystroju, oświetlenie w stylu industrialnym – styl bliski wiejskiej farmie w Arizonie czy zacisznemu podwórzu w Prowansji może na stałe zagościć do twojego ogrodu. Jak to zrobić? Przekonajmy się...

Świeżo, jasno, przestronnie...

W koncepcjach stylu country może, a nawet musi być widać ząb czasu. Meble ogrodowe, w tym stoły i krzesła, belki altan, drewniane płoty i pergole polecamy przemalować na biało. Im jaśniej, tym bardziej zbliżymy się do oczekiwanego efektu. Nie bądźmy zbyt skrupulatni – styl prowansalski nie lubi symetrii i fabrycznej perfekcji. Meble czy skrzynie na tarasie można nawet potraktować papierem ściernym, pomiędzy belkami przewinąć sznur konopny. Można na nim powiesić lżejsze donice ceramiczne lub latarnie z prawdziwą, woskową świecą. Tym lepiej, jeśli dodatki w aranżacji ogrodu będą niedoskonałe – ukruszenia donic, przebarwienia poduszek na krzesłach, przyschnięte kwiaty w mosiężnym wazonie, wszystko to paradoksalnie może okazać się atutem.

Altana biała na tle morza

Doceń to co stare, lecz nie szukaj na siłe

Gdy zerkniemy w pierwowzór stylu country, zauważymy, że był on wyjątkowo oszczędny. Ganki, altany czy szopy wyposażone były niewielką ilością przedmiotów, w dużej mierze własnej produkcji, gdyż globalizacja i powszechność fabrycznych produktów nie były wówczas znane. Nie przesadzaj z dodatkami, nawet jeśli wydają się one komponować z kolorem mebli ogrodowych czy elewacją.

Spróbuj w wolnej chwili odwiedzić targ ze starociami (polecamy jarmarki, szczególnie dominikański, który odbywa się corocznie w Gdańsku). Żaden wyprodukowany współcześnie dodatek nie będzie miał w sobie tyle ducha, co przedmiot, cechujący się słusznym wiekiem. Stare żelazko, drewniana kołyska, misy rodem ze skansenów – to przedmioty, które sprawią, że postawisz w ogrodzie typu country swoją własną kropkę nad i.

Roślinność głównym bohaterem

W ogrodach, zwłaszcza tych o skromniejszej powierzchni, ze smutkiem należy przyznać, że popularnym wyborem jest zwyczajna trawa. Nie wymaga ona przecież częstej i dokładnej pielęgnacji. Styl country lubi natomiast kwiaty i drobne krzewinki. Świetnie sprawdza się wrzos i lawenda, zwłaszcza w wiklinowych koszyczkach, gęsto upchane z innymi, pokrewnymi gatunkami. Miła dla oka jest także paproć i rośliny pnące, takie jak bluszcz. Nie sposób przecenić klasycznej róży, która na tle malowanego na biało drewna i błękitnych zdobień jest perłą w koronie każdego ogrodu.

Zobacz również polecane drewniane donice ogrodowe w sklepie ProduktyOgrodowe.pl