Jak skutecznie zamaskować ogrodzenie z siatki?

Jak skutecznie zamaskować ogrodzenie z siatki? Proponujemy płoty osłonowe z drewna!

Tekst ten powstał przy okazji drobnego problemu w domu typu bliźniak. Niewielki, choć wystarczający do rekreacji ogródek za domem był bowiem stale wystawiony na widok ludzi, którzy poruszali się tam pieszo lub rowerami po wydeptanej ścieżce. Brak prywatności wynikał z faktu, że ogrodzenie stanowiła klasyczna siatka stalowa o dużych oczkach, a zatem całkowicie prześwitująca. Problem ten udało się rozwiązać za pomocą drewnianych płotów osłonowych.

Osłonowe płoty drewniane  – dostępność i montaż

Drewniane płoty osłonowe to solidne moduły składające się z ciasno ułożonych sztachet. To, co nas zadowoliło juz na starcie, to duży wybór modeli płotów osłonowych w znanych sieciach marketów budowlanych (gdzie z reguły robimy takie zakupy). Jak się okazuje drewniany płot osłonowy nie musi być tylko rzędem sztachet – mamy do wyboru moduły o atrakcyjnym wzornictwie, łukowym zakończeniu, częściowo ażurowe itd.

Wybraliśmy model klasyczny drewnianego płotu osłonowego, który u góry posiadał kilkunastocentymetrowe pole ażurowe z drobnej kratownicy. W zestawie dostaliśmy komplet okucia na wymierzoną przez nas długość oraz odpowiednio wymiarowane moduły. Wszystko bezpiecznie zapakowane – gotowe do transportu i montażu w domu.

Montaż zajął całe popołudnie, wymagał jedynie podstawowych narzędzi ogrodowych, wkrętarki i odrobiny cierpliwości. W zestawie dostaliśmy instrukcję montażu drewnianego płotu osłonowego z obrazkami, które mocno ułatwiły identyfikację poszczególnych elementów.

drewniany płot

Czy zakup drewnianego płotu osłonowego nam się opłaci

Jest kilka plusów i minusów wstawienia drewnianego płotu osłonowego, jako ogrodzenia tak niewielkiego ogrodu. Przede wszystkim optycznie bardzo go zmniejszyliśmy, choć powierzchnia użytkowa nie uległa praktycznie zmianie, otrzymaliśmy efekt zamkniętej przestrzeni.

Był to jednak spodziewany efekt. Płot osłonowy dał nam od dawna wyczekiwane poczucie prywatności i intymności. Wreszcie w ogrodzie mogą odbywać się imprezy i spotkania rodzinne bez zbędnego skrępowania i wzroku ciekawskich przechodniów. Opalanie też jest mniej wstydliwe. Wielu ludzi twierdzi, że odgradzanie się od świata świadczy o negatywnym nastawieniu. My, szczęśliwi posiadacze jeszcze pachnącego nowością drewnianego płotu osłonowego sądzimy inaczej...