Drewniane palisady i rollbordery ogrodowe - sposób na uporzadkowaną przestrzeń

Postanowiłem napisać ten tekst natchniony wizytą u znajomych, którzy od kilku lat dopieszczają nowopowstały dom i ogród. Wychodząc z przestronnego tarasu zostałem delikatnie upomniany – nie wolno chodzić po trawniku, ani poruszać się po większości ogrodu, bo posadzono tam rośliny. Brak możliwości obcowania z zielenią i odbieranie sobie przyjemności poruszania się po własnym ogrodzie to absurd. Odpowiedzią na to są dostępne na rynku drewniane palisady ogrodowe i rollbordery.

Wytyczenie ciągów komunikacyjnych we własnym ogrodzie za pomocą drewnianej palisady

Każdy, kto był w dużym zakładzie przemysłowym wie, że poruszanie się pieszo jest możliwe tylko po określonych taśmą alejkach. Robi się tak dla bezpieczeństwa. Idea jednak jest doskonała do tego, żeby przenieść ją na grunt własnego ogrodu z wykorzystaniem drewnianej palisady. Spełnia ona funkcję naturalnego krawężnika. Palisada składająca się z półbelek połączonych w sposób elastyczny jest w tym celu najlepszym dostępnym na rynku produktem ogrodowym.

Sieć ścieżek wytyczona drewnianą palisadą uporządkuje ogród. Można z jej pomocą połączyć najbardziej użytkowane punkty, takie jak główne wejście na posesję, ganek, taras, drewniana altana ogrodowa, mostek z oczkiem wodnym itd. Drewniane palisady są wystarczająco elastyczne podczas układania, że nie jesteśmy zmuszeni wyłącznie do prostych ciągów. Możemy dowolnie formować krzywizny, co sprzyja oryginalnym aranżacjom i dodaje życia dla całego ogrodu.

Drewniane ogrodzenie

Wytyczenie stref specjalnych w ogrodzie za pomocą drewnianych rollborderów

Jeśli w ogrodzie znajdują się zamknięte strefy, które wyjątkowo chcemy ochronić przed zniszczeniem przez zadeptanie, to producenci przygotowali dla nas wyjątkowy rodzaj szpaleru, który nosi nazwę rollbordera. Jest to krąg z półbelek, tworzący zamknięte pole. W praktyce drewniany rollborder wytycza strefę rozrostu młodych drzew, krzewów czy rabaty kwiatowe. W przestrzeni publicznej służy do oddzielenia dwóch różnych typów powierzchni, na przykład trawy oraz ubitej ziemi lub kory drzewnej.

Polecamy zaplanować ułożenie drewnianych palisad i rollborderów już na początku prac związanych z aranżacją ogrodu. Wówczas będziemy mogli w pełni efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń i unikniemy sytuacji, kiedy ogród stanie się miejscem, do którego nie będzie wolno schodzić domownikom czy gościom.