Czy altanki ogrodowe mają potencjał, by stać się w Polsce „zielonymi salonami”?

Widać powoli zmianę w postrzeganiu wolnej przestrzeni wokół domu. Jeszcze do niedawna miał to być schludny teren z równo przystrzyżoną trawą – niezagracony, ale też mało funkcjonalny. Dzisiaj rekreacja na świeżym powietrzu jest bardo na czasie – promuje się modne aranżowanie altan ogrodowych, wypełnionych wygodnymi poduchami, stylowymi latarenkami itd. Czy w rzeczywistości taki obraz altany ogrodowej ma sens w naszych realiach?

Altanki drewniane przedłużeniem naszego salonu?

Dla osób, które nie posiadają tarasu, możliwość prostych codziennych czynności na świeżym powietrzu, jak wypicie kawy, zjedzenie śniadania czy przejrzenie wiadomości na telefonie, staje się wielkim luksusem. Dlaczego z nich rezygnować i w piękny, letni poranek przesiadywać w czterech ścianach? Altana ogrodowa daje tę wygodę, że można w niej w dość prosty i niedrogi sposób zaaranżować sobie wygodny kącik kawowy z regulowanym leżakiem, stolikiem itd.

Mimo mebli ogrodowych i cienia, czegoś nam tutaj brakuje, żeby można było już w całości powiedzieć, że nasza altanka drewniana to przedłużenie salonu… Oczywiście – chodzi o dekoracje! W ogrodzie elementy ozdobne to głównie rośliny, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć wokół oraz we wnętrzu naszej altanki.

Altanki drewniane – komfort w każdych warunkach?

Ważne jest także oświetlenie altany ogrodowej, by była miejscem użytecznym wieczorami. Można w tym celu wykorzystać kilka ciekawych produktów, szeroko dostępnych na polskim rynku. Ogród z altanką oświetlimy pylonami, wyposażonymi w panele solarne, co jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym dla domu. Wnętrze altany ogrodowej można oświetlić wykorzystując do tego technologię LED, np. taśmy, lampiony i diody. Część z nich zasilana jest akumulatorami, ale w razie potrzeby i w miarę możliwości można spróbować pociągnąć do altany ogrodowej przedłużacz.

Nasz „zielony salon” jest już oświetlony i udekorowany, mamy gdzie usiąść ale…czy jest nam wygodnie? No właśnie, nawet latem, w Polsce wieczory potrafią być bardzo chłodne, dlatego przydadzą się nam pledy i koce, którymi będzie można przykryć się podczas wieczornych pogaduszek w ogrodzie. Nie można zapomnieć o poduszkach i legowisku dla naszego czworonożnego pupila (one zawsze uwielbiają uciąć sobie drzemkę niedaleko).

Altany ogrodowe – czy udało nam się skompletować wygodny kącik?

Kilkaset słów później, po założeniu tytułowej tezy, jesteśmy już na końcu wirtualnej aranżacji naszego „zielonego salonu”. Czy nam się udało? Cóż, bez względu na kapryśną polską pogodę, nie napada nam na głowę (altany ogrodowe w ProduktyOgrodowe.pl w większości posiadają pokrycie dachowe w postaci gontu) i nie będzie nam zimno w nogi, za sprawą pledów oraz palących się świec w latarniach. Możemy poczytać książkę (niech się stanie światłość!) i odpocząć, zanurzając się w leżak z puchowymi poduchami.

Może zabraknąć nam wielkiego telewizora i WiFi, ale z nawiązką zrekompensuje nam to śpiew ptaków, cykanie cykad i szum bujnej ogrodowej roślinności. Rozmarzyliśmy się nieco… a zatem: czy altanki ogrodowe mają potencjał, by stać się „zielonymi salonami”? Zdecydowanie TAK!

W skompletowaniu wygodnej i dekoracyjnej altany ogrodowej przydadzą się:

meble ogrodowe

donice ogrodowe

płoty osłonowe

pergole i szpalery