Altany ogrodowe i ich rodzaje – jaką Ty wybierzesz dla swojego domu?

Szykujesz się na letnie zakupy do ogrodu? To doskonale, że listę otwiera altana ogrodowa. Ich producenci nie trzymają się sztywnej klasyfikacji, nie ma także jasnych wytycznych jak zaprojektować altanę ogrodową. Małe altanki do 35 m kw. nie wymagają pozwolenia na budowę, a przy ich planowaniu panuje duża dowolność. Posiłkując się ofertą, jaką oferuje polski producent altan ogrodowych w sklepie ProduktyOgrodowe.pl, przygotowaliśmy mini zestawienie, które pomoże wam w letnich zakupach – zapraszamy!

Altany ogrodowe czworokątne

To najpopularniejsza grupa produktowa. Altany ogrodowe na planie kwadrata są od lat bestsellerem, głównie dlatego, że znajdują zastosowanie nie tylko w przydomowej przestrzeni, ale również w ogródkach działkowych czy w przestrzeni publicznej, np. w punktach gastronomicznych. Cechuje je prosty, czterospadowy dach, który oparty jest na konstrukcji z czterech filarów – słupów konstrukcyjnych lub ażurowych ścianek.

Altany drewniane czworokątne są dosyć ustawne i funkcjonalne. Można fajnie zagospodarować miejsce wewnątrz, np. meblami ogrodowymi, leżakami lub zabawkami dla dzieci. Nie musimy się też martwić, jak zbudować altanę ogrodową tego typu, gdyż producenci przewidzieli samodzielny montaż w ogrodzie za pomocą prostych narzędzi, okucia dołączonego do zestawu i instrukcji. Przyda się jednak jedna lub dwie pary pomocnych rąk, gdyż niektóre elementy altanki drewnianej są bardzo ciężkie. Jakie ceny? Altany ogrodowe tego typu posiadają je na poziomie od około 1 200 zł do średnio 4 000 zł.

Altany ogrodowe sześciokątne

Altany ogrodowe z tej kategorii są nieco bardziej rozbudowane. Budowla na planie wielokąta, wyposażona jest przez producentów w dodatkowe elementy, takie jak balustrady, drewniany podest itd. Bardziej wyszukane architektonicznie modele altanek drewnianych dają znacznie więcej możliwości aranżacyjnych – budowle te z powodzeniem znajdują miejsce w modnych, nowoczesnych ogrodach, jak i w klasycznych stylizacjach.

Inwestując ponad 3 000 zł, możemy pomyśleć także z czego zbudować altanę ogrodową. Producenci altanek w tej grupie gotowi są dostarczyć nam wyroby nie tylko z typowych gatunków drewna, ale także z tych importowanych, bardzo okazałych i pożądanych. Paradoksalnie altany ogrodowe sześciokątne bywają mniej ustawne od swoich kwadratowych odpowiedników, gdyż przestrzeń wewnątrz ograniczona jest barierkami lub kratkami ażurowymi.

Altany ogrodowe ośmiokątne

To zestawy jednorodzinne, których średnica na planie przekracza zwykle 3,5 – 4,0 m. Nieprzypadkowo użyliśmy średnicy, jako miary tego typu altanki ogrodowej. Ośmiokątna forma mocno przybliża ją już do kolistej, przez co altanka drewniana ma znacznie inny fason, niż dwie, wcześniej omawiane. Wielospadowy, trochę strzelisty dach, przypomina tutaj raczej średniowieczne domki, dlatego aranżacjom z altanką ogrodową tego typu bliżej do stylu rustykalnego niż modern.

Wyposażeniem takiej altanki z drewna jest zazwyczaj okrągły stół zlokalizowany wewnątrz. Daje to pozory wolnej przestrzeni – niestety usiądzie przy nim zdecydowanie mniej ludzi, niż przy klasycznej ławie. Cena altany ogrodowej ośmiokątnej to około 2 500 – 3 500 zł. Jest to urocza propozycja, ale zdecydowanie najmniej uniwersalna, nie pasuje do każdego typu ogrodu i trzeba dobrze przemyśleć, czy jest na nią miejsce wokół naszego domu (ośmiokąt najtrudniej wpasować w plan działki bez strat wolnej przestrzeni).