Altanka ogrodowa alternatywą dla klasycznego tarasu

Dla szczęśliwych posiadaczy ogrodu latem otwierają się ciekawe możliwości aranżacyjne. Sprawić, by kawałek trawnika za domem był funkcjonalny i uroczy to jednak nie taka prosta sprawa. Potrzebne jest do tego zacięcie majsterkowicza, zmysł estetyczny i trochę wolnego czasu. My postanowiliśmy przybliżyć alternatywę dla ludzi, którzy z jakichś powodów nie posiadają tarasu. Rozwiązaniem jest zakup i montaż drewnianej altanki ogrodowej.

Brak tarasu to nie koniec świata – pomyśl o altance ogrodowej!

Jak wiadomo, taras to miejsce na poranną kawę, plotki z sąsiadkami i ogólnie rzecz biorąc relaks na świeżym powietrzu w najbliższym sąsiedztwie domu. Czasem jednak nie możemy sobie na niego pozwolić, gdyż jego budowa nie została przewidziana w projekcie domu jednorodzinnego lub zwyczajnie nie było na niego miejsca lub środków. Wówczas nasza uwaga powinna skierować się na coś, co naszym zdaniem jest najlepszym kompromisem pomiędzy kosztami i funkcjonalnością, a mianowicie altanki ogrodowe z drewna.

Altana to zadaszona konstrukcja, dosyć prosta, w zasadzie oparta wyłącznie na kilku belkach konstrukcyjnych, opcjonalnie z drewnianym podestem, barierkami i kompletem mebli ogrodowych. To najprostsza forma drewnianej altanki ogrodowej – tego typu asortyment znajdziesz w większości katalogów w sieci. Sam zamysł altany, czyli na wpół otwartej przestrzeni do rekreacji na świeżym powietrzu, daje dużo większe możliwości. Są różne stopnie zamknięcia altany, różne kształty i rozmiary, formy zadaszenia – co daje znacząco więcej możliwości aranżacyjnych niż prosty taras przy domu.

Altana ogordowa na tle domu

Altanka ogrodowa perłą ogrodu

Fakt, że we każdy obiekt próbujemy odpowiednio dobrać do aranżacji ogrodu jest w naszym przypadku nieunikniony. Porównując taras z altaną ogrodową z drewna nie mogliśmy odpuścić sobie także tego aspektu – jakie możliwości do upiększenia ogrodu daje altanka? Olbrzymie! Nie patrzmy wyłącznie na surowy produkt, jakich wiele w budowlanych marketach, jest to wyłącznie baza do działań, tak jak płótno jest bazą dla malarza.

Wyobraźmy sobie tylko te girlandy z gustownych lampionów, wspaniałe świece i donice ogrodowe z drewna, pomyślmy o narzutach i rzędach poduszek, bibelotach ze stali, które wypatrzymy na niedzielnym pchlim targu. Altanka ogrodowa z drewna może stać się mini domkiem – swoistym skansenem, oazą do wypoczynku we wspaniałej aurze. Taras jest zlokalizowany bezpośrednio przy domu, musi więc w pewien sposób odpowiadać jego stylistyce. Z altaną jest zupełnie odwrotnie – stawiając ją w głębi, w zielonych zakątkach ogrodu, możemy popuścić wodze fantazji i przyozdobić ją tak, jak tylko zapragniemy. Wspólne posiłki, świętowanie i relaks nabiorą zupełnie nowego wymiaru – altanka ogrodowa z drewna jest w tej kwestii rewelacyjna.

Zobacz również: altanka działkowa 8-kątna