Altana ogrodowa: jak przemyśleć jej lokalizację?

Prawo budowlane określa dokładnie odległości altany ogrodowej od granicy działki, oraz dopuszczalne powierzchnie tych obiektów, by nie było wymagane pozwolenie na budowę. Jednak oprócz tych czysto prawnych aspektów lokalizacji, nasza drewniana altanka musi być przemyślana przez nas pod kątem przydatności i możliwie najwyższej użyteczności. W ProduktyOgrodowe.pl mamy na to sprawdzony sposób!

Jak zaprojektować altanę ogrodową na własne potrzeby?

Wystarczy wam kartka i ołówek, jeśli macie pod ręka kilka kolorowych mazaków, tym lepiej. Najważniejsze, by odwzorować rzut waszej działki, na kartce w kratkę niech 1 cm to 1 m w rzeczywistości. Na takim planie postarajcie się w przybliżeniu wykonać rzut swojego domu, w ten sposób uzyskacie wolną przestrzeń w ogrodzie. Altana ogrodowa powinna zostać przez nas narysowana na osobnej kartce i wycięta. W ten sposób możemy dowolnie przesuwać altanę drewnianą po naszym planie, szukając odpowiedniego miejsca dla niej. Kolorami wyznaczycie podstawowe ścieżki, przyłącza i odległości – to prosty i szybki sposób by zaplanować lokalizację altanki drewnianej.

Altanki ogrodowe – aspekt funkcjonalny

Naszym zdaniem jednym z podstawowych elementów, by altanki z drewna były maksymalnie użyteczne dla domowników, jest energia elektryczna. Dostęp do sieci zapewni nam możliwość oświetlenia, jak również podłączenia wielu przydatnych urządzeń, np. laptopów. W tym celu planujemy ogród z altanką w taki sposób, aby można było pociągnąć przedłużacz (na stale lub w razie potrzeby).

Jeśli nasza altana ogrodowa będzie miejscem częstych spotkań i posiłków, to warto w taki sposób przemyśleć jej lokalizację, by łatwo, wygodnie i bezpiecznie była ona skomunikowana z domem. W tym celu można zaplanować ścieżkę lub postawić altankę drewnianą przy już istniejącej. Warto też zadbać o równy teren, na którym będzie można rozstawić grill lub wędzarnię. Podczas zakupów można rozejrzeć się także za praktycznym, drewnianym wózkiem, na którym będzie można się zorganizować podczas imprezy na świeżym powietrzu.

Altany ogrodowe to miejsca, gdzie wielu z nas odpoczywa, spędza czas z bliskimi itd., nie dziwi więc chęć posiadania intymnego zakątka. W takim razie dobrze jest stawiać altany drewniane jak najdalej od granicy działki, a także zadbać o bujnie rosnące drzewa i krzewy liściaste w otoczeniu samej altanki. W sklepie ProduktyOgrodowe.pl znajdziecie spory wybór płotów osłonowych, które w razie potrzeby pomogą wam łatwo wydzielić strefę intymną, a przy okazji będą to przegrody akustyczne – co bardzo przydaje się w zabudowie jednorodzinnej w miastach i na przedmieściach.

Altany ogrodowe – aspekt dekoracyjny

Jeśli już podejść do lokalizacji naszej altany w sposób kompleksowy, nie wolno nam zapominać o kwestiach aranżacyjnych. Piękny ogród z altaną w środku zielonej kompozycji to marzenie wielu. Dlatego musimy zostawić odpowiednio dużo miejsca na sadzonki roślin. Planując ten obszar nasadzeń bierzmy pod uwagę rozmiary dorosłej rośliny, a nie sadzonki – niektóre drzewa i krzewy potrafią w ciągu dekady osiągnąć wysokość kilku metrów i równie dużą rozpiętość. Warto wziąć pod uwagę krzewy liściaste o bujnych kwiatostanach, które będą ozdobą altany wiosną i latem. Przykładem jest hortensja ogrodowa, azalia japońska lub różanecznik.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi produktami:

płoty osłonowe

meble ogrodowe

donice ogrodowe

palisady i rollboardery