Zabawy w piasku - jak sprawić sobie w ogrodzie mini piaskownicę


Zabawa na zewnątrz czterech ścian to dla naszych dzieci szansa na prawidłowy rozwój. Świeże powietrze, integracja z innymi rówieśnikami, ćwiczenie wyobraźni – posiadając trochę własnej przestrzeni za domem możemy to wszystko zapewnić naszym pociechom w bardzo prosty sposób. Jeśli miniaturowy plac zabaw, drewniana huśtawka lub karuzela to za wiele, polecamy piaskownicę. Sami dziwiliśmy się jak niewiele trzeba by zapewnić szkrabom godziny zabawy!

Lokalizacja

Wybierzmy miejsce na piaskownice mądrze. Ogród aranżowany w pewnym konkretnym stylu nie będzie robić najlepszego wrażenia, jeśli w samym jego centrum zamiast pięknych kwiatów lub altany stanie piaskownica. Jednocześnie warto, że piaskownica była blisko tarasu lub innego kącika, z którego rodzice będą mogli wygodnie doglądać swoich pociech. Z uwagi na to, że większość piaskownic ma jednak kształt kwadrata można wstawić ją w rogu działki, przez co nie zabierze się cennej przestrzeni.

Jeśli na działce znajdują się drzewa lub obrośnięte roślinnością drewniane płoty i pergole  wykorzystajmy je, wybierając miejsce dla piaskownicy. Rośliny stanowią naturalną barierę przed promieniowaniem słonecznym, a każdy dodatkowy element w otoczeniu piaskownicy jest nieoceniony jeśli idzie o zabawę – dzieciaki mają przecież nieograniczoną wyobraźnię (sami z sentymentem wracamy do czasów zabawy w sklep lub w dom).


Piaskownica w ogrodzie

Wymiary i budowa

Standardowo piaskownice sprzedawane są w dwóch wymiarach: 120 x 120 cm oraz 150 x 150 cm. Dla przedszkolaków stanowczo wystarczy ta pierwsza. Jeśli bawić się będą starsze dzieci lub większa grupka, to można rozważyć tę drugą opcję, lub piaskownicę w kształcie ośmiokąta.

Montaż piaskownicy nie jest specjalnie trudny i ogranicza się do poprawnego połączenia desek drewnianych, które wzajemnie się przecinają pod kątem prostym. W zestawie producenci zazwyczaj dołączają komplet okucia. W zależności od modelu piaskownica może posiadać siedzisko w formie poziomej deski, lub gdy wykonana jest z belek czy profili półokrągłych, tylko plastikowe siedziska na rogach.

Stawiając piaskownicę należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłoża specjalną matą. Ma ona za zadanie powstrzymać rozrost chwastów. Utrzymanie piaskownicy będzie łatwiejsze, a nasze dzieci nie będą narażone na pokłucie, poparzenie czy użądlenie w trakcie zabawy.

Jeśli chcemy postawić piaskownice w miejscu wyeksponowanym na promieniowanie słoneczne, istnieje opcja zakupu piaskownicy z zadaszeniem. Udar słoneczny lub poparzenie się nagrzanym piaskiem to wcale częste wypadki w trakcie zabawy, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Jeśli posiadamy parasol ogrodowy lub inny typ zadaszenia, zdecydowanie musimy o tym pomyśleć, nawet jeśli nie będzie nam to pasować do ogólnej koncepcji. Bezpieczeństwo szkraba na pierwszym miejscu!

Większe piaskownice można oczywiście dodatkowo doposażyć. Istnieje opcja wstawienia mini stolika, drewnianej ławki, tablic integracyjnych do gier i zabaw oraz nauki cyferek lub literek. Producenci umożliwiają także zakup zamknięcia do piaskownicy na wymiar, dostosowany do jej obwodu.