Powiew nowoczesności – pomysł na aranżacje tarasu


Nowoczesny styl tarasu może wynikać albo z naszego upodobania do modernizmu, lub być konsekwencją tego, w jaki sposób w przeszłości stylizowaliśmy elewację domu. Bez względu na motyw jest to wybór dobry, ale także bardzo odważny. Decydując się bowiem na kompletną koncepcję w stylu modern musimy zadbać o każdy detal, nie tylko w kwestii roślinności, ale także podłogi, płoty drewniane, mebli ogrodowych oraz dekoracji.

Nowoczesność to minimalizm i funkcjonalność. Bogactwo zdobień w takich aranżacjach jest wypierana przez struktury, które mają przykuwać uwagę geometrią oraz współczesną formą materiału, taką jak szkło, metal czy plastik. Ogólną charakterystyką stylu modern jest łączenie jak najbardziej imitującą naturę roślinność, w którą wkomponowane zostają meble w stylu nowoczesnym. Mieszajmy w ciemnym brązie (szczególnie jeśli wykorzystujemy jako materiał drewno), odcieniach szarości, a także w czerni oraz bieli. Intensywna zieleń liści będzie w zestawieniu z taką paletą cudownie kontrastować.

Przeglądając projekty ogrodów uwagę przykuwają meble wykonane z rattanu. Mają formę ciekawej plecionki i często tworzą bardzo gustowne komplety meblowe – kanapy oraz fotele. Ogrodowe meble tego typu często wyposażone są także w dodatkowo rozsuwany daszek, który w upalne dni chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.


Wiosna w ogródku

 

Meble z tworzywa sztucznego w takich aranżacjach mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Polipropylen jest lekki i tani, można formować go w dowolne kształty, jest on również odporny na warunki atmosferyczne. Producenci oferują meble z tego materiału, pokrywając je grafiką imitującą  inne materiały, jak metal czy ceramikę. W większości są jednak proste w formie i deseniu, co w stylu modern poczytywane jest raczej za plus.

Na wyposażenie tarasu prócz wypoczynku składa się także oświetlenie. W przypadku nowoczesnych koncepcji sprawdzają się kinkiety oraz wolostojące pylony. Oba typy występują w wersji z mlecznymi kloszami, które dają mdłe światło, tworząc całkiem przyjemny klimat po zmroku. Nowoczesne wydają się także doniczki LED oraz Alekule, które zestawione w pobliżu kanapy lub na schodach będą wyglądać niczym z pierwszych stron czasopism architektonicznych.

Na tarasie ogromną rolę, szczególnie w upalne dni, odgrywa ochrona przed słońcem. Są dwa wyjścia – tańsze i droższe. Decydując się na to pierwsze wystarczy zakup parasola ogrodowego. Kolorem dosyć łatwo możemy dopasować go do mebli lub innych dodatków, na przykład poduszek lub koca. Idąc o krok dalej można zainwestować w imitujący ciemne drewno daszek. Daje on dużo więcej możliwości – można w nim zamontować oświetlenie tarasu, zawiesić zasłony, które sprawią, że wyda się jeszcze bardziej intymnie i będzie nieocenionym walorem estetycznym.

Nawierzchnia tarasu może zostać wykonana z paneli lub bruku drewnianego. W alternatywie są płytki, najczęściej w odcieniach szarości, czerni lub bieli. Unika się raczej cementu, gdyż przy tak precyzyjnie zaaranżowanej reszcie tarasu może on wywołać wrażenie niewykończonego. Przy okazji planowania podłogi tarasu warto rozważyć instalację dodatkowego oświetlenia wewnątrz.

Zobacz również:
    • Mały drewniany płot tarasowy - doskonałe do ogrodu w drewnianym stylu
    • Donice drewniane na taras, balkon i do ogródka