Płoty ogrodowe sztachetowe i panelowe – jakie różnice?

Szukając odpowiedniego rozwiązania na ogrodzenie działki, wybór często ogranicza się do płotów drewnianych. To całkowicie rozsądne, gdyż są to ogrodzenia estetyczne, niedrogie i łatwe w transporcie oraz montażu. Do najpopularniejszych grup produktów należą płoty ogrodowe sztachetowe oraz panele ogrodowe drewniane. W tym wpisie postaramy się przybliżyć wam nieco różnice pomiędzy nimi.

Płoty ogrodowe sztachetowe

Rozwiązanie znane z dziada pradziada, cenione właśnie przez tradycyjny, a przez to uroczy i ujmujący design. Płoty ogrodowe tego typu składają się z ułożonych równolegle sztachet o zróżnicowanej wysokości, np. niskie płoty drewniane to płoty myśliwskie, interesująca odmiana dostępna w sklepie ProduktyOgrodowe.pl. Odstęp pomiędzy sztachetami, czyli szczelina, decyduje o transparentności, a co za tym idzie o poziomie prywatności wewnątrz posesji. 

Niskie płoty ogrodowe sztachetowe mają raczej wartość dekoracyjną i nie stanowią poważnej bariery ochronnej. Jednakże znajdziemy też wysokie, zwarte płoty drewniane deskowe. Mają ciekawą konstrukcję dwuwarstwową, gdzie zewnętrzna warstwa przęsła to typowe sztachety, podczas gdy wewnętrzna to również sztachety ale ułożone w taki sposób, by zniwelować szczelinę.

Płoty ogrodowe panelowe 

To solidne, mocne i nietransparentne ogrodzenia drewniane. Płot z paneli drewnianych często nazywany jest też płotem osłonowym, gdyż jego zadaniem jest stworzenie litej bariery przed wzrokiem osób trzecich, np. sąsiadów czy przechodniów, jak również skuteczna izolacja akustyczna oraz osłona przeciw wiatrowi.

Płot z paneli drewnianych zwykle jest wyższy niż 2 m, posiada przęsła o górnej krawędzi płaskiej lub lekko łukowatej. W ofercie znaleźć można niezwykle modne w ostatnich latach płoty ogrodowe, w których panele ułożone są w tzw. jodełkę, czyli pod kątem 45 stopni. To elegancki sposób między innymi na układanie parkietów czy dekoracyjnych paneli ściennych – w przypadku płotów ogrodowych sprawdza się to z równie imponującym efektem estetycznym. 

Płoty ogrodowe – kiedy zastosować dany wariant?

Niskie lub średnie płoty ogrodowe drewniane, które wykonane są ze sztachet w dużych odstępach, sprawdzą się do ogrodów i ogródków działkowych, gdzie nie ma potrzeby osłaniania się przed sąsiadującymi terenami. Nie oferują zbyt wysokiego poziomu ochrony czy prywatności. Sprawdzają się za to jako element sielskich, wiejskich aranżacji z nutą rustykalności.

Płoty panelowe drewniane to zaś typowe płoty osłonowe. W przeciwieństwie do płotów ogrodowych sztachetowych świetnie sprawdzą się w terenach mocno zurbanizowanych, gdzie chcemy uzyskać element prywatności i intymności. To zwarte płoty ogrodowe z drewna więc zamykają optycznie ogród i zmniejszają krajobraz za oknem. Są to jednak sprawdzone i bardzo trwałe ogrodzenia drewniane w atrakcyjnej cenie.