Ogrodowy plac zabaw dla dzieci


Jak urządzić drewniany plac zabaw dla dzieci?

W dużej mierze jest to uzależnione od wieku dzieci. Im mniejsze, tym wyposażenie może być skromniejsze. Dla najmłodszych wystarczą małe drewniane piaskownice, wiaderka, foremki i łopatki. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są piaskownice zamykane. Jest wtedy pewność, że piasek jest czysty, nie będzie zbytnio wysychał i nie będzie zbyt mokry po deszczach. Nawet dziesięciolatki potrafią w piaskownicy spędzić kilka godzin budując drogi, tunel i przewożąc piasek wywrotkami.

Niezbędnym wyposażeniem placu zabaw dla dzieci jest huśtawka. Do wyboru są bardzo proste konstrukcje, ale można także znaleźć bardziej zaawansowane łączące w sobie huśtawkę, zjeżdżalnię i drabinkę do wspinania. Trzeba jednak pamiętać o solidnym zakotwiczeniu konstrukcji w ziemi. 3 w 1 to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ oszczędza cenne miejsce w ogrodzie nie pozbawiając dzieci różnorodności zabawy. Zobacz również atestowane
huśtawki drewniane nadające się zarówno na małą jak i dużą działkę.


Dzieci starsze potrzebują większego urozmaicenia. O ile pozwala na to miejsce w ogrodzie można zrobić im mini boisko do piłki nożnej lub kosza, tor do biegu z przeszkodami, postawić domek-wieżyczkę. To również propozycja z serii kilka w jednym. Obok domku (główna atrakcja) można na podeście zawiesić drabinkę lub linę do wspinania, na ściance domku można zrobić małą ściankę wspinaczkową. Drewniane domki dla dzieci - to możliwość rozwijania zmysłu równowagi, pokonywania lęku wysokości i ćwiczenia mięśni rąk i nóg oraz koordynacji ruchowej.

Tak urządzony plac zabaw sprawi, że dzieci nie będą się nudzić i nie będą dokonywały zniszczeń w innych miejscach ogrodu. Możliwość ciekawego spędzania czasu na świeżym powietrzu to także sposób na oderwanie dzieci od telewizora i komputera. Wybierając miejsce na plac zabaw, trzeba pamiętać, że powinno być one dobrze widoczne z okien domu, wtedy możemy nadzorować dzieci bez konieczności przerywania prac domowych. Powinno być ono także częściowo zacienione, by w upalne dni dzieci mogły odpocząć w cieniu.