Ogródek działkowy jak z bajki – kilka porad jak tanio odmienić jego oblicze

Ogródek działkowy i altana są miejscami, w których spędza się sporo czasu, zwłaszcza jeśli jest się na zasłużonej emeryturze, bądź w trakcie leniwego urlopu. Trochę metrów kwadratowych własnej przestrzeni do upraw, rekreacji, sportu, czy wieczornych posiadówek w gronie rodziny i przyjaciół.

Niektórzy stawiają na prostote i większość ogródka działkowego to zwyczajna trawa i kilka krzewinek. Okazuje się, że w tani sposób można to zmienić. Za niewielką kwotę, kilka par rąk do pracy i trochę wolnego czasu, możemy zmienić nasz ogródek działkowy w magiczny zakątek. Najpierw sięgnijmy po pergole ogrodowe i szpalery.

Drewniana pergola w ogródku działkowym

Drewniana pergola to pierwsza z dwóch pozycji must have, które funkcjonalnie i aranżacyjnie całkowicie odmienią oblicze ogródka działkowego. Jest to naturalna ściana, wydzielająca strefy do upraw, rekreacji, czy miejsca intymne, które nie są przeznaczone dla oczu wścibskich sąsiadów. Dlaczego więc drewniana pergola, a nie na przykład płot osłonowy.

Pergole z drewna cenione są przez ogrodników, gdyż oprócz tego, że są naturalnymi ścianami działowymi na świeżym powietrzu, można w ich asyście dokonywać ciekawych rzeczy w temacie upraw roślin pnących. Drewniana pergola będzie stanowić szkielet, wokół którego oplecie się róża lub bluszcz, a także oparcie dla młodych drzewek i krzewinek. Ażurowa półprzepuszczalna budowa pergoli pozwala powiesić na niej dowolne narzędzia i nie nadaje ogródkowi działkowemu efektu zamkniętej przestrzeni.
Ogród
Drewniany szpaler w ogródku działkowym

Za równie niską cenę można dodatkowy wystroić nasz ogródek działkowy w drewniany szpaler. Jest to swoisty portal ze sklepieniem w formie łuku. Idealnie nadaje się do upiększenia wejścia do ogródka działkowego lub wytyczenia głównego ciągu komunikacyjnego, prowadzonego od furtki do domku.

Zasada wykorzystania szpaleru z drewna jest całkiem podobna, jak w przypadku wyżej wspomnianej pergoli. Posiadając ażurową zabudowę z listew można wokół niej posadzić rośliny pnące, które w okresie kwitnienia w sposób cudowny utworzą zielony, ukwiecony tunel w naszym ogrodzie działkowym. Bardzo funkcjonalne są również drewniane szpalery połączone z ławką. W takim układzie możemy stworzyć romantyczny, różany zakątek do czytania ulubionych powieści – trudno wyobrazić sobie piękniejszą scenerię...