Ogród przytulny i bezpieczny – drewniane płoty osłonowe

O kwestii produktów ogrodowych z drewna powiedziano już bardzo wiele. Z reguły uwaga wszystkich skupia się na tych najbardziej znamienitych, jak drewniane altany ogrodowe czy tarasy, zupełnie zapomina się natomiast o bohaterach drugiego planu, jakimi są drewniane płoty osłonowe. Wystarczy zasięgnąć języka architektów krajobrazu, aby zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają płoty z drewna w naszym otoczeniu.

Czy płot osłonowy to wyłącznie użyteczna bariera?

To pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, jeśli zależy nam na pięknym ogrodzie. Przecież alternatywą jest zwykła druciana siatka – tania i łatwa do zamontowania. Płot osłonowy z drewna ma jednak kilka zalet, które wydają się przeważać nad prostymi rozwiązaniami. Bariera wysoka na ponad 2 m daje poczucie bezpieczeństwa, o które ciężko przy płocie z siatki. Płoty osłonowe z drewna są zwykle całkowicie lub prawie całkowicie nieprzepuszczalne. Oznacza to, że osoby trzecie nie mają wglądu na teren posesji. Możemy więc liczyć na prywatność. Płot z drewna to również izolacja akustyczna.

Płot w ogrodzie

Funkcjonalność to nie wszystko – płot osłonowy ma się podobać!

Udało nam się wynieść osłonowe płoty z drewna do rangi asortymentu, który jest przydatny i funkcjonalny. Teraz udowodnimy, że odgrywa on ważną rolę w aranżacji ogrodu. Jak wiemy drewno jest materiałem naturalnym – jego kolor i faktura idealnie współgrają z zielenią. Płot osłonowy z drewna będzie integralną i bardzo uroczą częścią zarówno naszej przydomowej przestrzeni, jak i otoczenia za domem. Dostępne na rynku modele płotów drewnianych mają wiele dodatkowych zdobień: łuków, ażurowych wstawek, prześwitów, kratownic itp. Przełamuje to jednorodny charakter bariery, jaką jest płot osłonowy i sprawia, że ogród nie wydaje się mocno hermetyczny.

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja płotu osłonowego

Jeśli już zdecydujemy się na krok, jakim jest ogrodzenie posesji za pomocą drewnianego płotu osłonowego, to warto do tematu podejść z rozwagą. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest impregnowany fabrycznie. Z reguły jest to impregnacja ciśnieniowa, która sprawia, że drewniane elementy płotu osłonowego będą odporne na działanie czynników zewnętrznych przez około dziesięć lat. W praktyce dobrze jest prowadzić samodzielną impregnację co około 3 lata – to nie tylko wydłuży żywotność płotu osłonowego z drewna, ale także pozwoli stale zachować świeży wygląd. Oprócz czynności czysto praktycznych, płot można dowolnie przyozdabiać, przykładem jest obsadzenie go bluszczem lub przemalowanie na dowolny kolor, który pasuje do ogrodowej aranżacji.

Zobacz również: Drewniane płoty sztachetowe
Polecane produkty: Płot deskowy Marita 180 x 180

Powiązane produkty