Letnie obiady w ogrodzie – czyli słów kilka o meblach ogrodowych


Taras lub drewniana altana ogrodowa w okresie letnim to fantastyczne miejsce. Tutaj można odetchnąć po ciężkim dniu, spędzić trochę czasu na łonie natury i zjeść wspólny posiłek. Obiad na świeżym powietrzu smakuje wyjątkowo. Równie miło spędza się wieczory przy grillu i ulubionej muzyce, grach planszowych z przyjaciółmi, kawie z sąsiadką czy imieninach, jeśli wszystko to odbywa się w otwartej przestrzeni (zwłaszcza, gdy wieczorem po upalnym dniu możemy nacieszyć się powiewem kojącego wiatru). Jest jeden warunek – ogród trzeba dobrze umeblować!

Stół drewniany

Wybór naturalnie pada na drewniane meble ogrodowe. Dlaczego? Są to produkty trwałe, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i zazwyczaj ładnie komponują się z aranżacją ogrodu czy tarasu. Odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, pęknięcia, rysy), gwarantuje, że drewniane stoły ogrodowe wytrzymają wiele lat. To rozsądnie zainwestowane pieniądze.

Standardowy wymiar stołu drewnianego to 180 cm. Wykonany jest on w większości przypadków z desek sosnowych lub świerkowych, impregnowanych ciśnieniowo. Pomiędzy deskami stołu znajdują się zazwyczaj niewielkie przestwory, warto więc pomyśleć o grubej ceracie – drobne przedmioty nie będą nam spadać na ziemie.

Stoły można nabywać jako samodzielny mebel lub połączony z równoległymi do krawędzi blatu ławami. Ławy pomieszczą więcej osób, są jednak niewygodne dla starszych domowników. Krzesła drewniane są bardziej uniwersalne, można je przenosić wedle uznania, są przyjazne dla osób niepełnosprawnych i dzieci (można podłożyć pod nie poduszki i dostosować wysokość krzesła do wzrostu dziecka). W naszym sklepie znajdziecie również impregnowane drewniane ławki ogrodowe.


Stolik z półką w ogrodzie
Stolik ogrodowy z półką

Dla amatorów grilla lub wędzenia w ogrodzie, bardzo przydatnym meblem będzie stolik ogrodowy. Jest lekki i zazwyczaj posiada dwa kółka (można więc przewozić na nim upieczone potrawy, lup przwozić go na przykład z drewnianej altany ogrodowej  na taras). Górny, większy blacik przeznaczony jest na tacę. Deseczki z boku pozwalają wygodnie zawiesić szczypce do grilla, ściereczkę lub fartuch. Niżej znajduje się mniejsza półka, na której z reguły układa się węgiel, rozpałkę do grilla i inne podręczne przedmioty. Wszystko ma więc swoje miejsce, jest ergonomicznie, wygodnie i tanio – stolik można nabyć już za nieco ponad 160 zł.

Meble składane

Osobnych kilka słów postanowiliśmy poświęcić drewnianym meblom składanym. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z drewnianym stołem czy krzesłem, jedną z najbardziej funkcjonalnych cech tych mebli ogrodowych jest możliwość składania się. Jeśli nie posiadamy dużego ogrodu, posiłki na zewnątrz są okazjonalne, a naszą przestrzeń pragniemy wykorzystywać na kilka sposobów, waga mebli to podstawa. Ma to też inną zaletę – meble można łatwo przechowywać w garażu lub piwnicy w okresach zimowych. Jeśli krzesła i stoły nie są wystawione na niszczące działanie warunków atmosferycznych poza sezonem letnim, posłużą nam na długie lata.


Warto zobaczyć: Stół do altany - Stół do altany ośmiokątnej i nie tylko. Wiele zastosowań.