Klasyka w ogrodzie – drewniane dodatki: donice ogrodowe, palisady i wiele innych

Klasyka w ogrodzie – drewniane dodatki: donice ogrodowe, palisady i wiele innych!

Aranżacje ogrodowe są dzisiaj równie istotne, jak wystrój wnętrza domu. W okresie letnim spora część życia przenosi się właśnie tam, chętnie przyjmujemy gości na świeżym powietrzu, wypoczywamy i ładujemy akumulatory po ciężkim dniu. Ogród musi cieszyć oko, być wyjątkowy w każdym calu. Magia naturalnego piękna leży w ekologicznych materiałach, wykorzystywanych do produkcji akcesoriów ogrodowych. Wśród niedocenianych detali znajdą się między innymi palisady ogrodowe, bruk drewniany, czy donice ogrodowe.

Palisady ogrodowe – krawężniki z drewna, które zmienią trawnik za domem w prywatny park!


Potraktujmy ogród jako miejsce użyteczności dla domowników i gości. Estetyka to nie wszystko, miejsce to jeszcze powinno być funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich, w tym także dla gospodarza. Dlatego warto pomyśleć o drewnianych palisadach ogrodowych – elementach niezbyt wyszukanych, ale za to bardzo pomocnych w wytyczaniu szlaków komunikacyjnych. Taki drewniany krawężnik pozwoli estetycznie podzielić ogród na część pokrytą trawą, ścieżkę ze żwirku lub bruku drzewnego, a także miejsca nasadzeń drzew i krzewów. Ogród, w którym niczym główne arterie przecinają się ścieżki (np. ścieżka główna do drzwi wejściowych, ścieżka otaczająca dom, ścieżka do altany, tarasu itd.) wygląda jak prywatny park – jest urzekający i poukładany z architektoniczną wprost precyzją.

Bruk drewniany – urocza alternatywa dla kostki betonowej


Kostka brukowa to, niestety, wciąż bestseller w swojej kategorii, jest trwała, łatwo dostępna i prosta w utrzymaniu. Trzeba jednak przyznać, że beton zabiera ogrodowi coś z jego naturalnej lekkości i magii. W jego miejsce lepiej sprawdzi się bruk drewniany. Nieregularne ścieżki, których wierzchnia warstwa to przekroje drzewne, nadają efekt niczym z baśniowej krainy, ścieżki są niby ukształtowane przez naturę, cudownie podkreślają charakter ogrodu. Wbrew pozorom jest to materiał odporny na ścieranie oraz wilgoć, potrafi być bardzo trwały, a z całą pewnością ciężko przebić jego walory estetyczne. Bruk drewniany polecany jest zwolennikom ekologicznych materiałów, które ulegają biodegradacji i są przyjemne w dotyku.

Donica piętrowa z drewna
Drewniane donice ogrodowe – praktycznie i przyjemnie dla oka

Większość roślin ogrodowych potrzebuje specjalnych warunków uprawy, które nie są możliwe w gruncie, trzeba więc postawić na doniczki ogrodowe. Drewniane produkty sprawdzają się tutaj rewelacyjnie – nie wyróżniają się na tle drzew i trawy, potrafią idealnie komponować się z ogrodzeniem, altanami ogrodowymi, meblami drewnianymi itd. Dlaczego donice ogrodowe są tak popularne?
Ich wielką zaletą jest trwałość. Drewno opiera się wilgoci, powiewom wiatru, promieniowaniu słonecznemu i wielu uszkodzeniom mechanicznym. Służą przez całe dekady i co ważniejsze, drewno nie wychodzi z mody. Tak uniwersalny design pozwala z powodzeniem korzystać z drewnianych doniczek ogrodowych przez wiele lat, a w razie zmiany aranżacji, nie ma potrzeby ich wymieniać – w większości przypadków dopasują się do zmiany stylizacji, a w skrajnych przypadkach zawsze można donicę drewnianą przemalować na inny kolor.