Jak zaplanować i wybrać odpowiednią altankę ogrodową?

Szczęśliwi właściciele domu i ogrodu często stają przed dylematem zagospodarowania tego ostatniego. Powinien być równocześnie ładny i funkcjonalny.

Mała architektura w ogrodzie

Na estetykę naszego otoczenia wpływa wiele elementów, ale o ostatecznym efekcie decyduje umiar i harmonia. Zgromadzenie wielu elementów na małej przestrzeni będzie powodować wrażenie chaosu. Najlepiej zagospodarowanie ogrodu zaplanować od początku, wydzielając strefy odpoczynku, zabawy (dla dzieci), ścieżki oraz tereny zielone.

Rozmieszczenie poszczególnych elementów uzależnione jest od wielkości, ukształtowania terenu i naturalnej roślinności. W ogrodach o dużej przestrzeni, rozłożonych na terenach pagórkowatych, poprzecinanych strumykami możemy zaplanować ławki, mostki, tarasy. W ogrodach małych, płaskich centralnym miejscem będzie altanka ogrodowa.

 

altany ogrodowe

Drewniane altany ogrodowe

W zakresie małej architektury to najbardziej popularny element. W zależności od wybranego modelu altanka ogrodowa chroni przed słońcem, deszczem, wiatrem, ale najczęściej służy jako miejsce spożywania posiłków w gronie rodzinnym lub towarzystwie przyjaciół. Planując budowę altanki ogrodowej koniecznie trzeba uwzględniać jej funkcje, dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeżeli chcemy się w niej tylko chronić przed słońcem, to wystarczą ściany ażurowe, albo tylko prosta zadaszona konstrukcja. Natomiast jeżeli chcemy organizować w niej spotkania towarzyskie, to ściany powinny być pełne, altana powinna posiadać także podłogę. Dostosowane powinny być także meble ogrodowe.

Drewniane altanki do ogrodu są najbardziej popularne ponieważ:

- drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym,

- drewno pasuje do aranżacji każdego otoczenia,
- materiał wykonania jest ogólnie dostępne,
- są łatwe w montażu,

- są tanie.


Decydując się na altankę drewnianą trzeba zwrócić uwagę na jakość drewna. Najczęściej wykorzystywana jest sosna i modrzew jako drewna trwałe i wytrzymałe, można stosować także jodłę i świerk. Najlepsze jest drewno egzotyczne o niepowtarzalnej kolorystyce i wzorach, ale jego cena jest bardzo wysoka. Bez względu na dokonany wybór, drewno powinno być wysuszone i zaimpregnowane, co zapobiegnie jego wypaczaniu się.

 

Zobacz także: drewniane płoty ogrodowe, altany czworokątne, altany ośmiokątne