Jak uporządkować duży ogród lub działkę rekreacyjną z udziałem płotu osłonowego

Usłyszałem kiedyś ciekawą rzecz, że najlepsze aranżacje ogrodowe powstają wówczas, gdy na ogród patrzymy tak, jak na wnętrze domu. Wszystko tu musi być poukładane – harmonia, funkcjonalność, estetyka to trzy filary, na których warto oprzeć aranżację wokół domu. I tak jak wewnątrz przestrzeń podzielona jest za pomocą ścian działowych, tak na zewnątrz wiele można uporządkować za pomocą drewnianych płotów osłonowych. Oto kilka przykładów na to, że w ściana działowa w ogrodzie to całkiem ciekawy pomysł.

Naturalna ściana działowa

Płot osłonowy z drewna kojarzony jest raczej jako bariera, forma ogrodzenia, która zabezpiecza przed wtargnięciem i wzrokiem osób trzecich. Pojedyncze moduły jednakże często mogą zostać wykorzystane w mniejszej skali, zwłaszcza w dużych ogrodach, sadach, ogródkach działkowych, a także w przestrzeni publicznej. Drewniany płot osłonowy można nazwać naturalną ścianą działową. Stanowi ona izolację akustyczną i wytycza strefę, której możemy nadać odpowiednie przeznaczenie. Przykładem jest plac zabaw dla dzieci, poletko uprawne, przestrzeń na odpady zielone albo składzik na świeżym powietrzu.

Drewniany płot osłonowy sprawdzi się w tej roli, gdyż jest elementem krajobrazu, który można nazwać nienachalnym. Kolor drewna zawsze współgra z zielenią i innymi elementami krajobrazu tego typu, jest biodegradowalny i daje się dowolnie modyfikować. Mowa tutaj nie tylko o solidnych, jednolitych przęsłach, ale przede wszystkich o płotach osłonowych ażurowych. Zwróćmy uwagę jaką rolę odgrywają np. w parkach lub strefach gastronomicznych. Z jednej strony drewniany płot osłonowy dzieli plac na części, każda o innym przeznaczeniu. Z drugiej zaś pozostawia wciąż wrażenie otwartej przestrzeni, bo dzięki ażurowej konstrukcji zawsze częściowo widać co dzieje się po drugiej stronie.

Bialy płot klasyczny

Płot osłonowy myśliwski

Jednym z bardziej uroczych i przydatnych płotów osłonowych, które niekoniecznie muszą był jednocześnie ogrodzeniem, są płoty myśliwskie. Zwykle mają nie więcej niż 1,5 m, szeroko rozstawione sztachety i przyjemny kolor. Przywodzą na myśl sielankowe krajobrazy rodem z anglosaskiej wsi. W ogrodzie są prawdziwą ozdobą – można wykorzystać ich atuty, odgradzając poletko uprawne, szkółkę drzew, nasadzenia kwiatów pod oknem, a także skutecznie otoczyć teren ogródka działkowego. Tego typu płoty drewniane świetnie dopełniają aranżację rustykalną. Są też bardzo szybkie i łatwe w samodzielnym montażu, co bywa dodatkowym atutem jeśli nie narzekamy na nadmiar wolnego czasu.

Zobacz również: Płoty siatkowe
Polecany produkt: drewniane kratki do pnączy