Jak samodzielnie wykonać altanę ogrodową cz.2

Po fazie planowania i wybraniu konkretnego projektu przyszedł czas na realizację. W pierwszej kolejności trzeba wybrać konkretne miejsce i odpowiednio je oznaczyć. Wystarczą do tego drewniane paliki połączone sznurkiem.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Uzależnione jest to od konkretnej konstrukcji. W przypadku altany drewnianej wystarczające są stopy fundamentowe rozmieszczone co 1m i na głębokość 70-80 cm. Ich wielkość powinna być 3 razy większa od stopy słupka altanki. Miedzy nimi należy umieścić kotwy lub kształtowniki metalowe, ponieważ drewno nie powinno stykać się z betonem lub ziemią.

W przypadku konstrukcji ciężkich konieczne jest wykonanie płyty fundamentowej o grubości 15-20 cm. Po takim przygotowaniu podłoża można przystąpić do montażu gotowych elementów. Zaczynamy od położenia belek podwali nowych, które będą stanowić podłoże dla podłogi.  Szczególną uwagę należy zwrócić na jej właściwe wypoziomowanie. Wszelkie niedociągnięcia będą później nie do naprawienia. Na tym etapie należy przestrzegać dwóch zasad:

 

• belki nośne układamy równolegle do wejścia,
• należy idealnie zachować kąty proste.

 

Przykładowe altany ogrodowe dostępne w Naszej ofercie.

 

drewniana altanki ogrodowe

 

Teraz dopiero przyszedł czas na stawianie ścian. Nie jest to zadanie trudne, ponieważ producent idealnie spasował wszystkie elementy konstrukcyjne i wystarczy je tylko prawidłowo skręcić i dopasować gumowym młotkiem.

Kolejny etap jest nieco trudniejszy i polega na montażu okien i zwieńczenia ścian szczytowych. Ścisłe postępowanie z instrukcją montażu znacznie ułatwi wykonanie pracy. I wreszcie przyszedł czas na dach. Jego budowa uzależniona jest od wybranego modelu. Najprostszy w montażu jest dach płaski, ale nie prezentuje się zbyt efektownie. Dachy spadowe wymagają większego nakładu pracy.

Główna konstrukcja jest gotowa i stabilna, przyszedł czas na zamontowanie drzwi. Lekkie zamykania dowodzi, że cała altanka została postawiona prawidłowo. I na koniec układamy podłogę. Metoda uzależniona jest od wybranego materiału. Samodzielne wykonanie drewnianej altanki ogrodowej jest tańsze od gotowego wariantu, na pewno trwa dłużej, ale daje też większą satysfakcję.

 

Zapoznaj się także z Naszymi pozostałymi wyrobami ogrodowymi:
- drewniane płoty ogrodowe
- altany ośmiokątne
- ogrodzenia sztachetowe
- drewniane donice