Huśtawki drewniane dla dzieci w różnym wieku

Huśtawki drewniane dla dzieci w różnym wieku

Tematowi drewnianych placów zabaw przyglądamy się od jakiegoś czasu. Na rodzimym rynku nie brakuje zarówno prostych zabawek, jak i bardzo wyszukanych drewnianych zestawów zabawowych, w formie wielowieżowych zamków z dodatkami niczym w prawdziwym małpim gaju.

To, co łączy wszystkie place zabaw, to klasyczna, drewniana huśtawka. Jest w niej coś takiego, że od pokoleń przyciąga dzieciaki w każdym wieku. Jednak jak każda zabawka, musi być przystosowana od wieku szkraba – bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

Jeśli chcesz zakupić huśtawkę do przydomowego ogrodu, dobrze zastanów się, czy wybrany w markecie budowlanym lub sklepie wysyłkowym model, odpowiada wiekowi pociechy. Grupą wiekową dzieci, które najchętniej bawią się na huśtawkach to 2-6 lat.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że tego typu zabawa ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka – spędza czas na świeżym powietrzu, koncentruje się oraz zażywa dziennej dawki ruchu (rodzice wiedzą, co ich czeka, jeśli te pokłady nie zostaną wykorzystane ...).

Drewniana huśtawka
Huśtawka drewniana z siedziskiem kubełkowym

Dla najmłodszych dzieci (2-3 lata) kierowane są huśtawki z kubełkowym oparciem. Wysokość drewnianej konstrukcji nie jest tak bardzo ważna, bo dziecko wsiada na huśtawkę i tak w asyście rodzica. Wsadzając je w fotelik z oparciem mamy pewność, że maluch się nie przechyli do tyłu, a barierki po obu stronach uniemożliwią mu wiercenie się lub wysunięcie w trakcie bujania. Niestety starsze dzieci już nie skorzystają z takiego rozwiązania. Posiadając dwójkę w różnym wieku można pomyśleć o huśtawce drewnianej, która na poprzecznej belce będzie miała dwa siedziska – jedno kubełkowe i jedno płaskie.

Huśtawka drewniana z siedziskiem typu bocianie gniazdo

Dla starszych dzieci (4-6 lat) siedzisko kubełkowe w drewnianej huśtawce można zastąpić bocianim gniazdem. Jest to forma bezpiecznego hamaka z gęsto utkanej siatki, w której maluchy mogą wygodnie się ulokować. W przeciwieństwie do kubełkowych siedzisk, bocianie gniazdo nie ma ograniczenia wiekowego. Posiadają maksymalny udźwig ponad 100 kg, więc rodzic może bez obaw bujać się razem z dzieckiem. Drewniana huśtawka jest fabrycznie impregnowana, a siedzisko wykonane z tworzywa sztucznego – zabawka jest zatem trwała i odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Huśtawka drewniana z siedziskiem płaskim

Dla dzieci powyżej 6 roku życia, przy których nie trzeba już tak uważnego doglądania, huśtawka drewniana może być wyposażona w proste, polipropylenowe siedzisko – typ płaski. Ma formę ławeczki, którą praktycznie każdy zna z dzieciństwa. Dziecko musi już mieć wyrobioną koordynację ruchową, aby nie przechylić się w trakcie bujania, a także mieć wystarczająco siły aby przytrzymywać się za linki. W lecie dobrze jest, aby siedzisko było osłonięte od intensywnych promieni słonecznych – tworzywo ma tendencję do nagrzewania się, a po dłuższym czasie także do blaknięcia i odkształcania.