Plac zabaw dla dzieci w Twoim ogrodzie.

Plac zabaw dla dzieci w Twoim ogrodzie – jak postawić go właściwie.

 

W osiedlach podmiejskich, terenach gęsto zabudowanych domami jednorodzinnymi lub w  miejscach oddalonych od centrów osiedlowych nasze dzieci skazane są często na zabawę w pustym ogrodzie lub siedzenie przed komputerem. Z uwagi na brak czasu lub możliwości nie zawsze jesteśmy w stanie towarzyszyć naszym dzieciom w zabawie, zwłaszcza gdy boisko lub plac zabaw są bardzo oddalone od miejsca zamieszkania. Dlatego producenci sprzętu ogrodowego poszerzyli swoją ofertę o place zabaw, które można bez przeszkód postawić w dowolnej części naszego ogrodu!

Bezpieczeństwo

W trakcie szalonych zabaw z przyjaciółmi dzieci często zapominają o zdrowym rozsądku w trakcie zabawy i dają się ponieść emocjom. Prowadzi to nierzadko do wypadków, skaleczeń i innych zdarzeń, w których nie obchodzi się bez kilku gorzkich łez. Dostępne na rynku place zabaw konstruowane są w oparciu o szereg norm budowlanych, które uwzględniają wysokość przeciętnego  dziecka, jego wagę i wszelkie inne zmienne. Barierki, wysokość pomostów, długość zjeżdżalni, odstępy między stopniami drabinki – każdy detal podlega skrupulatnym obliczeniom, co minimalizuje ryzyko wypadku i daje poczucie bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Z tego miejsca polecamy bezpieczne i atestowane piaskownice drewniane dla dzieci – doskonale nadające się zarówno do małego jak i dużej ogrodu. Zobacz również rekomendowane drewnian domki ogrodowe dla dzieci.

Montaż

Przeglądając oferty sklepów internetowych z asortymentem ogrodowym dla dzieci, zauważyliśmy, że praktycznie wszystkie pozycje są sprzedawane w częściach do montażu na miejscu. Jest to podyktowane faktem, że transport złożonej fabrycznie piaskownicy, domku czy wieży byłby utrudniony i kosztowny. Zestawy wyposażone są w komplet wkrętów, śrub, podkładek i kluczy imbusowych. Zestawy są tak skonstruowane, że nie wymagają posadowienia i kotwiczenia w gruncie. Sam montaż to ponadto doskonała zabawa na wiele godzin zarówno dla rodziców jak i dla dzieci!

Drewniany domek dla dzieci

Aranżacja

To słaby punkt placów zabaw – ciężko je skomponować z fantazyjnymi ogrodami, skalniakami czy nowoczesnym oświetleniem. Place zabaw sprzedawane są w większości w kolorach przyjaznych dzieciom, nierzadko elementy balustrad, daszki lub ścianki domów posiadają malunki w kształcie znanych bohaterów z bajek, zwierząt czy kwiatów. Problematyczne potrafią być także wyższe budowle – wieże i domki na wysokości. My polecamy lokalizować je w narożnikach działki, najlepiej otoczonych drzewami lub zielenią. Nada to miejscu bajkowego klimatu, a przebywanie w otoczeniu zieleni na pewno będzie zdrowe i dobre dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Użytkowanie

Place zabaw to elementy praktycznie w całości wykonane z drewna. Nieliczne dodatki, jak zjeżdżalnie, balustrady czy linaria wykonane są z tworzywa sztucznego. W przypadku drewna ważna jest okresowa impregnacja, co uodporni poszczególne elementy na działanie warunków atmosferycznych i szkodników. Szczególnie ważne jest dbanie o stan belki poziomej, na której mocuje się drewniane huśtawki ogrodowe, gdyż jej uszkodzenie może poważnie zagrozić dzieciom. Trudniej utrzymać w dobrym stanie elementy z tworzyw sztucznych – z biegiem lat blakną, są podatne na odkształcenia termiczne itp.