Chwila relaksu w ogrodzie – drewniane ławki i krzesła ogrodowe


Z przykrością patrzy się na przestrzeń za domem, która przypomina raczej pole golfowe niż przyjazny, magiczny zakątek. Najlepszy gatunek trawy i zraszacze – to dobre na piknik w parku czy na boiskową murawę. W ogrodzie można przecież wypoczywać, czytać książki, relaksować się i spędzać czas na długich rozmowach z bliskimi. Stwórzmy zatem ciekawą aranżację roślin i drewnianego asortymentu.

Typy drewnianych siedzeń ogrodowych

Ławka ogrodowa to jeden z tych produktów, które każdy powinien rozważyć, zastanawiając się nad przestrzenią w ogrodzie. Posiadając na przykład duże drzewo na terenie działki, lub obrośniętą pnączem drewnianą pergole, można zagwarantować sobie wypoczynek w cieniu. Ławka pomieści zwykle od 2 do 3 dorosłych osób. Do wyboru mamy zazwyczaj ławki w całości drewniane, lub z połączenia desek i ramy ze stali nierdzewnej.

Ławki drewniane dystrybuowane są w zestawach do samodzielnego montażu. Większość jest fabrycznie impregnowana w sposób ciśnieniowy, co zapewnia im odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz szkodniki na okres nawet dekady. Do konstrukcji drewnianych ławek używa się desek wykonanych zazwyczaj z rodzimych gatunków drewna, a więc sosny i świerku. Dla amatorów bardziej ekskluzywnych gatunków importowanych na naszym rynku dostępne są również ławki teakowe.
Stół drewniany na tarasie
Ławka ma pewne ograniczenia – posiada nieregulowane oparcie i może być niewygodna przy dłuższym siedzeniu. Planując błogie wylegiwanie się na słońcu lub w cieniu swojego ogrodu, proponujemy zakup leżaków drewnianych. Posiadają one rozkładane nóżki, na których rozciągnięty jest materiał oparcia. Może być tekstylny lub wykonany z siatki tworzywa sztucznego. O ile drewniany stelaż leżaka będzie raczej służył na lata, o tyle oparcie wystawione na promieniowanie słoneczne, z czasem wyblaknie i będzie trzeba je wymienić.

Jeśli chodzi o drewniane produkty ogrodowe, to oczywiście nie mogło zabraknąć krzeseł. Leżak jest zbyt niewygodny, aby z niego pić lub jeść, ławka natomiast zajmuje sporo miejsca i trudno ulokować ją na wąskim tarasie lub przy stoliku. Drewniane krzesła mają uniwersalną stylistykę i są dość mocno powszechne na rynku produktów ogrodowych – wpływa to na ich przystępną cenę.

Nasze propozycje drewnianych ławek ogrodowych oraz stołów i krzeseł.

A może self made?

Jeśli lubisz majsterkować oraz cieszą cię autorskie projekty, to polecamy poradniki Internetowe w stylu "zrób to sam". Rekordy popularności biją drewniane meble z europalet. Są ciekawe z wyglądu, dobrze komponują się w aranżacjach w stylu rustykalnym. Są jednak mało wygodne i jeśli nieodpowiednio się je zaimpregnuje, wówczas mogą szybko tracić swój blask i właściwości mechaniczne.

Dobrze nadają się na pufy, na przykład w drewnianej altanie lub na tarasie. Europaletę można od góry pokryć puchowymi poduszkami. Wygodnie i stylowo. Jednak nie koniecznie tanio. Europaleta w skupie to koszt kilkudziesięciu złotych. Doliczając środki do impregnacji i farbę, wyniesie to dużo więcej niż eleganckie drewniane krzesło ze sklepu.