Architektura ogrodowa drewniana – czym dopełnić ogrodową aranżację?

Drewniane produkty ogrodowe to urocze i ponadczasowe wyroby, które przez długie lata nadają naszej przydomowej przestrzeni stylu i funkcjonalności. Dzięki rodzimym producentom, architektura ogrodowa z drewna jest dzisiaj dostępna w wielu wariantach i w dobrych cenach. Jakie drewniane produkty warto mieć w modnym ogrodzie? Przekonajmy się…

Architektura ogrodowa drewniana – donice

Jednym z produktów o wielkim potencjale dekoracyjnym są drewniane donice. To mała architektura ogrodowa, która doskonale sprawdza się w każdym zakątku ogrodu, np. na tarasie, w altanie ogrodowej czy wzdłuż ścieżek.  Są odporne na uszkodzenia, czynniki atmosferyczne, zachowują ładny wygląd przez długie lata, a przy tym niemal zawsze doskonale korespondują z zielenią, która jest w nich uprawiana. Drewniane donice ogrodowe w występują w wielu rozmiarach i kształtach, w większości zaś jako pojemniki na małe i średnie drzewka, a także w formie korytek na nasadzenia o płytszych systemach korzeniowych, które ładnie prezentują się np. na balkonach i tarasach.

Mała architektura ogrodowa w postaci donic i korytek nie jest też przesadnie droga. Za sporą donicę drewnianą zapłacimy mniej więcej tyle co za osłonkę do kwiatów doniczkowych z ceramiki czy wikliny. Ceny zaczynają się od ok. 80 zł. Za duże donice z pergolą, bardzo dekoracyjne i eleganckie, zapłacimy od 200 do 300 zł. 

Architektura ogrodowa drewniana – palisady i rollboardery

Pozostając przy małych elementach wyposażenia ogrodu, warto skupić się na cichych bohaterach modnych kompozycji, jakimi są palisady ogrodowe. To niewielkie paliki, które tworzą naturalne krawężniki, oddzielające strefy o różnej nawierzchni i o różnym przeznaczeniu, np. trawnik od żwirowej ścieżki. Pozwalają ładnie uporządkować przestrzeń, nadają jej wrażenie ładu, schludności i dopracowanego projektu. To mała architektura ogrodowa o potężnym potencjale dekoracyjnym, np. przy formowaniu finezyjnych ścieżek, skalniaków czy rabaty kwiatowej. Za palisady drewniane zapłacimy cenę od palika, równą 1,80 zł.

Architektura ogrodowa drewniana – płoty siatkowe i kratki

Kolejny element ogrodowej aranżacji, który urzeka prostotą i funkcjonalnością. Są to modne kratki ogrodowe na pnącza. To architektura ogrodowa drewniana częściej spotykana w ogródkach działkowych czy parkach, ale chętnie adaptowana do ogrodów, w których stawia się na nasadzenia pnące, młode drzewka i krzewy. Ich wybór znacząco wzrósł w ostatnich latach, możemy więc sięgać już nie tylko po pospolite kratki ogrodowe, ale także po modne kratki na pnącza w stylu włoskim czy też kratki drewniane w ramie z modrzewiu.