Altanki ogrodowe czy pawilony ogrodowe – co lepsze?

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie zakupu, który wniesie do ogrodu dodatkowy cień i miejsce do rekreacji, wybór paść może na altany ogrodowe lub na pawilony. Czym różnią się oba produkty? Kiedy lepiej sprawdzą się altanki drewniane, a kiedy warto zastąpić je specjalnym pawilonem ogrodowym? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Altanki ogrodowe czy pawilony drewniane – zastosowanie 

Altanki z drewna, zwłaszcza gotowe zestawy do samodzielnego montażu, to oryginalne konstrukcje o wszechstronnym zastosowaniu. Mają olbrzymi potencjał dekoracyjny, występują w wielu wariantach, więc łatwo dopasować je do ogrodowej aranżacji, a nawet stworzyć wokół nich cały projekt ogrodu. Ogród z altanką zyskuje przytulności, jest zdecydowanie bardziej komfortowy. Dzięki opcji wszechstronnego wyposażenia altany ogrodowej, możemy dostosować ten mini domek do potrzeb oraz do wymagań domowników, w tym osó starszych, chorych oraz dzieci. 

Altanki ogrodowe z drewna mają nieco bardziej zamkniętą i hermetyczną strukturę. Często wyposażone są w barierki, ścianki ażurowe itp. Wszystko po to, by stworzyć niewielką, intymną, enklawę, która oferuje dużo cienia. W odróżnieniu od altanek, pawilony ogrodowe są przestronniejsze, zdecydowanie bardziej otwarte i przewiewne. Ich głównym elementem jest zadaszenie oraz słupy konstrukcyjne. Idea jest taka, by pawilony ogrodowe nie ograniczały wystroju i wyposażenia, w taki sposób, w jaki robią to bardziej hermetyczne altany ogrodowe. Mamy tutaj zdecydowanie większą swobodę, ale kosztem aspektów estetycznych i dekoracyjnych.

Altany ogrodowe mają zastosowanie w prywatnych ogrodach, ogródkach działkowych, przez swoje niewielkie gabaryty i zróżnicowane kształty, mogą być stosowane także w mniejszych przestrzeniach, a także wkomponowane w naroża działek. Pawilony ogrodowe są większe, bardziej masywne, wymagają ogrodów o dużym potencjale przestrzennym. Będą wygodne i ładnie się prezentowały tylko wówczas, gdy są częścią dużej, wolnej przestrzeni, np. obszernego trawnika za domem. Dlatego pawilony ogrodowe częściej spotkamy w przestrzeni publicznej i rekreacyjnej, np. w pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych i hotelach.

Altanki ogrodowe czy pawilony drewniane – ceny

Drewniane altany ogrodowe w różnych modnych konfiguracjach znajdziemy w katalogu ProduktyOgrodowe.pl. Najprostsze warianty kupimy już za około 1 500 zł, zaś modna altanka drewniana imitująca uroczy domek w ogrodzie, to wydatek od 5 000 do 10 000 zł. W tej cenie mamy już naprawdę elegancką i przestronną altankę z drewna. Proste pawilony ogrodowe można już kupić za ok. 2 000 zł. Jeśli jednak chcemy nieco modniejszy wariant, szykujmy się na wydatek około 7 000 zł.