Altanki działkowe

Niestety przywołują złe skojarzenia z czasów PRL. Budowane z wszystkiego co było pod ręką i własnym sumptem szpeciły czasami piękne ogródki działkowe.

Czym różni się ogród od ogródka działkowego?

Przede wszystkim odległością od domu. Ogród znajduje się tuż za jego drzwiami, natomiast ogródek działkowy w dalszej odległości. Czasami jest to niewielka część ogrodu działkowego w mieście, czasami działka oddalona o kilka, kilkanaście kilometrów.

Bardzo często różnica polega również na przeznaczeniu i zagospodarowaniu. Ogród to miejsce do rekreacji i wypoczynku, znajdujące się w nim rośliny pełnią funkcję dekoracyjną, a ich pielęgnacja sprawia właścicielom wiele radości. Altanki przeznaczone są do spędzania wolnego czasu. W przypadku działki sprawa przedstawia się nieco inaczej. Jej właściciele traktują ją jako użytkową. Część przeznaczona jest pod uprawę warzyw i owoców, a część pod uprawę kwiatów.

 

 

altany ogrodowe

Altany takie znajdziesz w kategorii z altankami ogrodowymi

 

Jaką altankę wybrać na działkę?

O ile w przydomowym ogrodzie jesteśmy codziennie i narzędzia potrzebne do jego pielęgnacji możemy przechowywać w odrębnych pomieszczeniach, o tyle na działce jesteśmy od czasu do czasu. Altanka działkowa najczęściej musi spełniać równocześnie funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Dodatkowo powinna być zabezpieczona przed wizytą nieproszonych gości. Z tego względu musi być konstrukcją solidną zapewniającą odpowiednie zabezpieczenia.

Najlepszym rozwiązaniem są domki drewniane z wyraźnym podziałem na część do przechowywania narzędzi i na część rekreacyjną. To pozwoli na zachowanie porządku i ładu. Część przeznaczona na wypoczynek nie musi w całości znajdować się we wnętrzu. Bardzo ładnie prezentują się domki z gankiem, na którym możemy umieścić meble ogrodowe, a w razie konieczności schować je do środka. Wielu producentów oferuje altanki działkowe do samodzielnego montażu, co znacznie wpływa na ich niższą cenę. Z tej oferty mogą jednak skorzystać tylko osoby znające się na majsterkowaniu. Montaż zgodny z instrukcją nie powinien stanowić dla nich żadnego problemu.

 

Zapoznaj się także z Naszymi pozostałymi wyrobami ogrodowymi:
- płoty drewniane
- altany ośmiokątne
- ogrodzenia sztachetowe
- drewniane donice