Altana ogrodowa z grillem - czy warto?

Nawet w małym ogrodzie staramy się wygospodarować miejsce na grillowanie w gronie znajomych. Możemy korzystać z przenośnych grilli metalowych, ale są one mało estetyczne i po dwóch, trzech sezonach nadają się do wymiany.

Altanka drewniana z grillem

Altanki drewniane stają się coraz popularniejszym elementem ogrodów i działek letniskowych. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Bez względu na pogodę pozwalają spędzać czas na wolnym powietrzu, oczywiście nie może zabraknąć grillowania. Planując altankę trzeba pamiętać, że w granicach miasta do 25 m2 nie wymaga zezwolenia na budowę, natomiast poza miastem do 35 m2. Większość gotowych projektów oferowanych przez producentów dostosowana jest do tych wymogów. Coraz częściej producenci altan oferują je wraz z grillem lub kominkiem murowanym.

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia łatwe przygotowywanie posiłków, bez konieczności biegania do domu. Kamienny grill umieszczony wewnątrz altany nie jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, możemy przygotowywać na nim ulubione dania nawet podczas największego deszczu. Kamienny grill może mieć zaprojektowane dodatkowe miejsca na przechowywanie drewna, naczyń i sprzętu do grillowania, tym sposobem wszystko mamy z zasięgu ręki, oszczędzamy czas i energię. Niewątpliwą zaletą kamiennych grilli w altance jest ich estetyka, stanowią kompozycyjną całość z drewnianą altaną.

Altana drewniana z grillem musi być odpowiednio zaprojektowana i wykonana, by zapewnić bezpieczeństwo. Oczywiście powinno być odpowiednie odprowadzenie dymu i zapewniona wentylacja. Podłogę najlepiej wykonać z kamienia, ewentualne iskry jej nie zniszczą i nie będą stanowiły zagrożenia pożarowego. Ponadto kamienna posadzka będzie dobrze się komponować z murowanym grillem. Gotowe altany z grillem mają także swoje wady. Przede wszystkim są droższe i muszą zostać wykonane przez fachowców. Biorąc jednak pod uwagę efekt końcowy, komfort i długi okres użytkowania inwestycja jest opłacalna.

 

Poniżej przykłady drewnianych altan ogrodowych bez grilla. Więcej znajdziecie w dziale altany ogrodowe.

 

altany ogrodowe drewniane

 

Zapoznaj się także z Naszymi pozostałymi wyrobami ogrodowymi:

- płoty drewniane

- altany ośmiokątne

- ogrodzenia sztachetowe

- drewniane donice